ANTISEMITIZMUS V ČESKU JE NA VZOSTUPE

Židovská komunita vo svojej výročnej správe uviedla, že v roku 2018 sa v ČR odohralo 694 antisemitských útokov, zatiaľ čo rok predtým 347.

Foto PEXELS
Dátum 04.06.2020

PRAHA 4. júna (TASR/extraplus.sk) - Počet antisemitských incidentov v Českej republike sa minulý rok zdvojnásobil, oznámila v stredu na svojej webovej stránke Federácia židovských obcí v Českej republike (FŽO). Židovská komunita vo svojej výročnej správe uviedla, že v roku 2018 sa v ČR odohralo 694 antisemitských útokov, zatiaľ čo rok predtým 347. Ich počet však v porovnaní s inými krajinami zostáva relatívne nízky. FŽO zaregistrovala až 95 percent z vlaňajších antisemitských útokov na internete. Často k nim dochádzalo na dezinformačných webových stránkach, ultrapravicových médiách a zo strany aktivistov, ktorí sú zapojení do medzinárodnej kampane na bojkot Izraela. 

V minulom roku došlo v ČR k trom útokom na židovský majetok a šesť incidentov sa týkalo antisemitských vyhrážok, obťažovania a verbálnych útokov. V roku 2019 nebol zaznamenaný nijaký fyzický útok, uvádza sa v správe FŽO.V júni 2019 neznámy páchateľ poškodil pamiatku na pražskej hlavnej stanici, ktorú v roku 2017 odhalili deti, ktoré Nicholas Winton zachránil z koncentračných táborov. Pamiatku venovali svojim rodičom, ktorí zahynuli. Výročná správa FŽO však tiež uviedla, že Česko aj naďalej zostáva bezpečnou krajinou pre židov a antisemitizmus je tam na pomerne nízkej úrovni v porovnaní s inými európskymi krajinami.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.