ASOCIÁCIA NEMOCNÍC CHCE ZAVIESŤ POPLATKY NA POHOTOVOSTIACH

Marián Petko, šéf Asociácie nemocníc Slovenska: Ukazuje sa, že zhruba 30 až 40 percent ambulantnej pohotovostnej služby je zneužívaných. Využíva sa nadrozmerne pacientmi. Tí často využívajú, že potom ráno nemusia ísť k svojim lekárom. Preto sme navrhli zmenu zákona tak, aby sa upravili a zvýšili poplatky za APS pre deti a dorast aj dospelých z nášho pohľadu minimálne na desať eur.

Foto SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ
Dátum 01.08.2023

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) navrhuje zvýšiť poplatky na ambulantných pohotovostiach na minimálne desať eur. Mohlo by to podľa nej odbremeniť preťažených lekárov, píše portál Topky. S avizovaným skrátením ordinačných hodín nateraz nesúhlasí. Uviedol to šéf ANS Marián Petko po rokovaní s ministrom zdravotníctva Michalom Palkovičom. O zmenách vo fungovaní pohotovostí by podľa neho mohli zainteresovaní na budúci týždeň rokovať za okrúhlym stolom. Presný termín ešte nie je podľa rezortu zdravotníctva stanovený.

„Ukazuje sa, že zhruba 30 až 40 percent ambulantnej pohotovostnej služby (APS) je zneužívaných. Využíva sa nadrozmerne pacientmi. Tí často využívajú, že potom ráno nemusia ísť k svojim lekárom. Preto sme navrhli zmenu zákona tak, aby sa upravili a zvýšili poplatky za APS pre deti a dorast aj dospelých z nášho pohľadu minimálne na desať eur,“ skonštatoval Petko.

Pacientovi, ktorý následne bude hospitalizovaný, by sa podľa návrhu asociácie mali peniaze vrátiť. Navrhla tiež, aby poplatky boli nižšie pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a darcov krvi. O skrátení ordinačných hodín možno podľa Petka rokovať až po zavedení poplatkov. ANS žiada tiež o prehodnotenie zrušenia niektorých pohotovostí. Apeluje tiež na to, aby sa spolu s optimalizáciou siete nemocníc zreformovala sieť záchrannej zdravotnej služby.

Ministerstvo zdravotníctva reagovalo, že diskusia k daným témam už prebieha dlhodobo. „Nie je to problém, ktorý vznikol teraz alebo by sme ho neriešili,“ uviedla hovorkyňa rezortu Petra Lániková.

Mimoparlamentná strana Hlas-SD poukázala na to, že k riešeniu situácie s pediatrami nedošlo ani v pondelok. Kritizuje vládu, že tak neplní jedno zo svojich základných poslaní, a to udržať pokojnú situáciu v spoločnosti a v pokoji priviesť krajinu k predčasným parlamentným voľbám. Pripomenula, že od utorka (1. 8.) vstúpia do platnosti výpovede stoviek pediatrov z APS, a apeluje na vládu, aby konala.

Vyše 400 pediatrov podalo výpoveď z ambulantných pohotovostných služieb. Aj napriek tomu však budú povinní slúžiť na pohotovosti, no dostanú za to menej peňazí a služby im bude rozpisovať vyšší územný celok. Pediatri výpovede odôvodnili okrem iného svojím nedostatkom a preťaženosťou. Rezort zdravotníctva navrhol viaceré stabilizačné opatrenia vrátane skrátenia času fungovania ambulantných pohotovostných služieb.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.