ASSANGE PREKONAL VO VÄZENÍ PORÁŽKU

Britský odvolací súd v Londýne zrušil v piatok rozhodnutie nižšieho súdu blokujúce vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea do USA, kde mu hrozí doživotné väzenie. 

Foto SITA/AP
Dátum 12.12.2021

Zakadateľ portálu WikiLeaks Julian Assange prekonal v britskom väzení tranzitórny ischemický atak (TIA) - takzvanú miniporážku. V nedeľu to uviedla jeho snúbenica Stella Morisová v rozhovore pre nedeľník The Mail on Sunday. Informovala o tom agentúra AFP.

Assange podľa Morisovej túto mozgovú príhodu utrpel koncom októbra - v prvý deň súdneho pojednávania Vrchného súdu v Londýne, ktorý posudzoval platnosť rozhodnutia blokujúceho jeho vydanie do USA. "Musí byť oslobodený. Okamžite," napísala Morisová na Twitteri v sobotu večer. Ako píše The Mail on Sunday, Assange mal po mŕtvici ovisnuté pravé viečko, stratu pamäti, vykazoval známky neurologického poškodenia a v súčasnosti berie lieky.  Morisová vyjadrila obavy, že pokračujúci právny spor o vydanie jej snúbenca do USA mu môže privodiť ďalšiu, tentokrát závažnejšiu mŕtvicu. "Verím, že táto neustála šachová hra, bitka za bitkou, extrémny stres, je to, čo 27. októbra spôsobilo Julianovú mozgovú príhodu," povedala Morisová.

Britský odvolací súd v Londýne zrušil v piatok rozhodnutie nižšieho súdu blokujúce vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea do USA, kde mu hrozí doživotné väzenie. Tento verdikt však neznamená, že britské úrady Assangea bezprostredne vydajú do USA, poznamenáva AP s tým, že Assange sa voči  rozhodnutiu pravdepodobne opäť odvolá. Piatkový verdikt Vrchného súdu v Londýne však podľa BBC napriek tomu predstavuje krok smerom k prípadnej extradícii.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.