ASTRAZENECA: VAKCÍNA BUDE DOSTUPNÁ UŽ TENTO ROK

Britsko-švédska firma oznámila, že dočasne prerušila klinické testy vakcíny po tom, čo sa u jedného z pacientov zapojených do testovania prejavilo bližšie nešpecifikované ochorenie.

Foto PEXELS/ILUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 11.09.2020

LONDÝN 11. septembra (TASR/extraplus.sk) - Farmaceutická firma AstraZeneca vo štvrtok uviedla, že jej vakcína proti koronavírusu môže byť k dispozícii už koncom tohto roka, a to napriek pozastaveniu testov. Britsko-švédska firma v stredu oznámila, že dočasne prerušila klinické testy vakcíny po tom, čo sa u jedného z pacientov zapojených do testovania prejavilo bližšie nešpecifikované ochorenie.
"Vakcínu by sme stále mohli mať do konca tohto roka, prípadne začiatkom budúceho roka," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Pascal Soriot a dodal, že dostupnosť vakcíny bude závisieť od rýchlosti konania príslušných regulačných orgánov. 

ČÍTAJTE TIEŽ: FIRMA, KTORÁ VYVÍJA VAKCÍNU PRE EURÓPSKY TRH, ODMIETA ZODPOVEDNOSŤ ZA VEDĽAJŠIE ÚČINKY

AstraZeneca je jednou z deviatich farmaceutických firiem, ktoré sa v utorok zaviazali "zachovať integritu vedeckého procesu" aj napriek tlaku vyrobiť vakcínu čo najrýchlejšie. Na vývoji vakcíny AstraZeneca spolupracuje s Oxfordskou univerzitou. Koncom augusta začala s finálnou treťou fázou klinických testov, ktoré sa konajú v Británii, Brazílii, Spojených štátoch a Juhoafrickej republike. Spoločnosť dobrovoľne prerušila testovanie v súvislosti s prípadom "potenciálne nevysvetlenej choroby" u pacienta v Británii. Bližšie okolnosti prípadu nie sú známe. Testovanie bude obnovené až po jeho detailnom a nezávislom preskúmaní.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.