BABIŠ: BIELORUSI BY MALI UROBIŤ ZAMATOVÚ REVOLÚCIU

Český premiér Andrej Babiš chce, aby Európska únia Bielorusov povzbudila do realizácie revolúcie, aká sa v roku 1989 uskutočnila v bývalom Československu.

Foto AP
Dátum 17.08.2020

PRAHA 17. augusta (TASR/extraplus.sk) - Český premiér Andrej Babiš chce, aby Európska únia Bielorusov povzbudila do realizácie revolúcie, aká sa v roku 1989 uskutočnila v bývalom Československu. Informoval o tom v nedeľu spravodajský server Novinky.cz a premiér Babiš na Twitteri."V Bielorusku sa nesmie stať to, čo u nás v roku 1968," napísal Babiš na Twitteri. Európska únia musí byť podľa jeho vyjadrení "akčná" a musí Bielorusov povzbudiť, aby sa nebáli realizovať zamatovú revolúciu "model november 1989". Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) a pobaltské krajiny musia podľa Babiša v súvislosti so situáciou v Bielorusku "hrať svoju rolu".

Podľa šéfa zahraničného výboru českého Senátu Pavla Fischera by Česká republika mala podporovať bieloruský exil. Fischer vo vysielaní televízie CNN Prima News takisto uviedol, že bieloruské prezidentské voľby vzhľadom na okolnosti nie je možné uznať.Stúpenci bieloruskej opozície vychádzajú do ulíc každý deň od prezidentských volieb z 9. augusta, ktoré boli podľa nich zmanipulované.Prezident Alexandr Lukašenko podľa oficiálnych výsledkov získal 80 percent hlasov, čím si zabezpečil šiesty mandát vo funkcii hlavy štátu. Lukašenko je na čele krajiny od roku 1994. Jeho hlavná súperka Sviatlana Cichanovská dostala podľa oficiálnych údajov desať percent hlasov. Lukašenko svojich podporovateľov na nedeľňajšom zhromaždení v Minsku vyzval, aby bránili nezávislosť krajiny. V bieloruskom hlavnom meste sa opäť zišli i opoziční demonštranti, ktorí zorganizovali pochod. V Českej republike sa v nedeľu majú uskutočniť dva protesty na vyjadrenia solidarity s demonštrantami v bieloruských mestách. Zhromaždenia sa budú konať na Staromestskom námestí v Prahe a na Dominikánskom námestí v Brne o 18.00 h.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.