BANKY VO VEĽKOM ZATVÁRAJÚ SVOJE POBOČKY

Zisky bánk trpia po celom svete. Dôvodom je globálne zvýšena neistota, najmä v dôsledku koronavírusovej krízy a obáv z ďalšej vlny pandémie a to odrádza firmy od investovania.

Foto PEXELS
Dátum 18.09.2020

BRATISLAVA 18. septembra (SITA/extraplus.sk) - Bankám a sporiteľniam v Českej republike v prvom polroku v medziročnom porovnaní klesol súhrnný čistý zisk o 19 mld. CZK na 26,57 mld. CZK. Informáciu zverejnila v piatok Česká národná banka (ČNB). Jednou z kľúčových reakcií bánk na citeľný pokles ziskovosti spôsobený ekonomickými dopadmi koronavírusovej pandémie a opatreniami v boji proti nej je a bude urýchlenie procesu rušenia kamenných pobočiek, komentuje hlavný ekonóm Czech Fund Lukáš Kovanda. Ku koncu prvého polroka počet bankových pobočiek v ČR v porovnaní so záverom prvého kvartála podľa štatistiky ČNB klesol na 1761. Ubudlo ich tak 116, alebo 6,2 percenta, čo predstavuje najvýraznejší pokles minimálne od roku 2008. V medziročnom porovnaní počet pobočiek v druhom kvartáli klesol o 8,3 percenta, teda najviac minimálne od roku 2009.

Zisky bánk trpia prakticky po celom svete, vrátane ČR. Dôvodom je globálne zvýšená neistota, najmä v dôsledku koronavírusovej krízy a obáv z druhej vlny pandémie. Vyššia neistota odrádza firmy od investovania, pretože návratnosť je menej istá. V dôsledku toho klesá aj dopyt po úveroch. Neistotu vo svete umocňuje aj rastúce napätie vo vzťahoch medzi USA a Čínou. Centrálne banky chcú v takomto prostredí úverovanie čo najviac uľahčiť, a tak znižujú svoje základné úrokové sadzby. Tým pádom ale znižujú ziskovosť z úverovej činnosti bánk, keďže pri nízkych až nulových úrokoch je priestor pre marže bánk veľmi obmedzený, vysvetľuje Kovanda. V ČR sú banky kapitálovo silné, v iných krajinách, medzi nimi aj niektorých v EÚ, však podľa ekonóma nemožno vylúčiť bankovú krízu. Ako príklad uviedol Taliansko, kde sú silno angažované aj zahraničné banky, vo výraznej miere aj francúzske. To bol nakoniec evidentne jeden z dôvodov, prečo bol francúzsky prezident Emmanuel Macron kľúčovým stúpencom presadenia Fondu obnovy EÚ, z ktorého pôjde takmer 30 percent na Taliansko, dodal Kovanda.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.