BECÍK: VLÁDA CHYSTÁ SUPERPODVOD NA LESNÍKOV A VŠETKÝCH OBČANOV

Vláda chystá chce celú výmeru deviatich národných parkov spod správy ministerstva pôdohospodárstva pod správu štátnej ochrany prírody, ktorá spadá pod Budajove ministerstvo životného prostredia. Proti tomuto kroku protestovali v piatok lesníci vo Svite.

Foto branislavbecik.sk
Dátum 07.08.2021

Vo Svite sa v piatok 6. augusta konalo posledné rokovanie o budúcnosti národných parkov. Pred mestským úradom popoludní protestovalo niekoľko desiatok nespokojných ľudí, medzi nimi bolo aj mimoparlamentné hnutie Republika a Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.

ČÍTAJTE TIEŽ: VLÁDA VEDIE SLOVENSKO DO ZÁHUBY!

„Spoločne vyjadrujeme odpor a nespokojnosť s klamstvami súčasnej vlády v súvislosti s deviatimi národnými parkami na Slovensku. Vláda podľa zákona č. 543 chystá superpodvod na horárov, lesníkov, pilčíkov, majiteľov lesov a v konečnom dôsledku na každého jedného občana. Ich cieľom je dostať celú výmeru deviatich národných parkov spod správy ministerstva pôdohospodárstva pod správu štátnej ochrany prírody, ktorá spadá pod Budajove ministerstvo životného prostredia. Touto zonáciou národných parkov chce Budaj presunúť tri štvrtiny národných parkov z 3. ochranného pásma do 4 a 5. Máte radi prechádzky po lese? Zabudnite. Máte radi bivakovanie? Zabudnite. Chodíte radi na huby? Ak sa budete chcieť poprechádzať po lese, bude sa to dať len po vyznačených trasách a aj to bude spoplatnené. Ministerstvo životného prostredia je povinné viesť otvorenú diskusiu s občanmi, starostami a lesníkmi. Nemôžeme dovoliť takúto aroganciu moci, akú na nás vyvíjajú Matovičom dosadení lokaji a to po všetkých stránkach. Chamtivosť a nenažranosť čo sa týka dotácií z EÚ dokázala, že týmto po eurách lačným ľuďom ide len o peniaze a to im nesmieme dovoliť,“ vyjadril sa Branislav Becík, starosta obce Dvory nad Žitavou, ktorý sa protestu osobne zúčastnil.

ČÍTAJTE TIEŽ: SMATANA PODAL TRESTNÉ OZNÁMENIE NA SUJU

O čo v tejto problematike ide v rozhovore pre Extra plus vysvetlil aj poslanec NR SR za stranu Smer-SD Richard Takáč. „Budeme mať chránené celé Slovensko a tým budeme reálne ubližovať ekonomike. Žiaľ, životné prostredie sa riadi cez tretí sektor. Ľudia sa nepozerajú na vec v súvislostiach. Na Slovensku máme dlhodobo problém s lykožrútom a odpoveď ochranárov je, že les to zvládne sám. Áno, zvládne, ale za koľko? Za 400 rokov? Ak je niekto chorý, tak čo urobíte? Izolujete ho od zdravých. A to isté platí aj v lese. Ak je chorý strom, treba ho vyrezať, pretože postupne zhynie celý les. Starí lesníci sa musia v hroboch obracať, keď vidia, ako sa dnes lesníkom podkopávajú nohy, keď sa chcú starať o lesy. Keby lesníkovi v dávnych časoch našla kontrola chorý strom, mal by vážny problém. Treba sa pozrieť, ako tie naše lesy vyzerajú, sú sivé, vyschnuté, ale nemôžete tam zasiahnuť, lebo mimovládne organizácie povedali, že les chorobu zvládne sám,“ uviedol. Minister životného prostredia Ján Budaj je však so svojím plánom spokojný. „Som presvedčený, že lesníci budú v kolektíve, ktorý zvládne zásadné úlohy. Lesnícke remeslo bude potrebné, a to aj v našom najväčšom národnom parku," zdôraznil.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.