BELGIČANIA ZAKÁZALI CESTOVANIE POČAS VEĽKEJ NOCI, ZÁKAZ POTRVÁ AŽ DO 18. APRÍLA

Didier Reynders: Sloboda pohybu je základnou slobodou v EÚ. EK bude pracovať na tom, aby nedošlo k zákazom cestovania.

Foto AP
Dátum 09.03.2021

Európska komisia (EK) v pondelok uviedla, že je "prekvapená" rozhodnutím belgickej federálnej vlády predĺžiť zákaz cestovania nepovažovaného za nevyhnutné až do 18. apríla, čiže do obdobia po Veľkej noci. Hovorca EK Christian Wigand počas tlačovej videokonferencie spresnil, že exekutíva EÚ preskúma "všetky možnosti" ako zakročiť proti opatreniu, ktoré považuje za "neprimerané".

Belgicko, ktoré je sídlom hlavných inštitúcií EÚ a domovom mnohých cudzích štátnych príslušníkov, zakázalo koncom januára takéto cestovanie do a z Belgicka. Zákaz, ktorý mal pôvodne trvať do 1. apríla, bol prijatý v rámci boja proti pandémii koronavírusu, v snahe zabrániť "dovozu" nových, zhubnejších mutácií vírusu, do krajiny. Aj napriek kritickému listu Európskej komisie z konca februára a ďalším varovaniam, oznámil v piatok belgický premiér Alexander De Croo, že zákaz takéhoto cestovania bude predĺžený až do 18. apríla. To znamená, že sa vzťahuje aj na obdobie dvojtýždňových prázdnin pri príležitosti veľkonočných sviatkov.
"Prekvapilo nás, že sme sa z tlače dozvedeli o predĺžení zákazu cestovania," priznal Wigand v rozhovore s novinármi. Upozornil, že o chystanom predĺžení sa belgické orgány nezmienili v liste, ktorý vo štvrtok dostala eurokomisia. 

 

Tento článok je obsahom pre predplatiteľov.

 

Pridajte sa k predplatiteľom

Ste predplatiteľom?

Prihláste sa

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.