BELGICKO NEPODPÍŠE DOHODU CETA

Valónsky premiér Paul Magnette ohlásil, že za súčasných podmienok nemôže povedať áno

Foto ARCHÍV
Dátum 25.10.2016

BRUSEL 24. októbra (TASR/Extra plus) - Belgicko nie je v takom stave, aby bolo schopné podpísať obchodnú dohodu s Kanadou (CETA), vyhlásil 24. októbra belgický premiér Charles Michel. Nesúhlas Valónska s podpisom CETA oznámil belgický premiér po rokovaní s regionálnymi predstaviteľmi. Belgicko podľa neho nie je pripravené na podpis dohody, o čom telefonicky informoval predsedu Európskej rady Donalda Tuska. Valónsky premiér Paul Magnette ohlásil, že "za súčasných podmienok Valónsko nemôže povedať áno." Predseda Európskej rady dal Valónom ultimátum, aby sa vyjadrili k podpore CETA do pondelňajšieho večera. Valónsky predseda parlamentu André Antoine doobeda varoval, že tento termín nie je pre región reálny, pretože potrebujú viac času na preštudovanie textov.

Európska komisia prostredníctvom svojho hovorcu Margaritisa Schinasa v pondelok napoludnie uviedla, že "nezvykne používať ultimáta a v súčasnosti potrebujeme trpezlivosť." Schinas dodal, že Belgicko postupuje v súlade s ústavou a EK to rešpektuje.

V pondelok doobeda sa v belgickej tlači objavila informácia, že v prípade, ak Belgicko CETA nepodporí, Tusk zruší summit EÚ-Kanada naplánovaný na štvrtok a nestanoví ani nový dátum schôdzky. Informoval o tom belgický denník La Derniere Heure s odkazom na diplomatické zdroje.

Obchodnú dohodu s Kanadou podporujú všetky členské štáty Únie, ale pred dvoma týždňami ju zablokovalo rozhodnutie valónskeho regionálneho parlamentu. Belgicko potrebuje na podpis dohody súhlas regionálnych parlamentov.