BELGICKO UZNALO HLADOMOR NA UKRAJINE ZA GENOCÍDU

O "holodomore" z rokov 1932 – 1933 hovorí vláda v Kyjeve ako o úmyselnej genocíde komunistického režimu Josifa V. Stalina, ktorého cieľom bolo vykynožiť ukrajinských roľníkov.

Foto sita/ap
Dátum 10.03.2023

Dolná komora belgického parlamentu vo štvrtok uznala hladomor na Ukrajine z 30. rokov minulého storočia za genocídu. Takisto pripomenula milióny obetí a preživších. TASR o tom informuje na základe vyjadrení belgického parlamentu na sociálnej sieti. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj toto hlasovanie označil na sociálnej sieti za historické. "Ďalšia krajina uznala hladomor z rokov 1932-1933 za genocídu voči obyvateľom Ukrajiny," napísal. Poďakoval sa Belgicku za toto pre každého Ukrajinca dôležité rozhodnutie.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba rozhodnutie Belgicka označil za kľúčové pri obnove historickej spravodlivosti, najmä v období súčasnej ruskej vojny na Ukrajine. O "holodomore" z rokov 1932 – 1933 hovorí vláda v Kyjeve ako o úmyselnej genocíde komunistického režimu Josifa V. Stalina, ktorého cieľom bolo vykynožiť ukrajinských roľníkov. Komunisti v rámci násilnej kolektivizácie zhabali ukrajinským roľníkom úrodu vrátane osiva na budúci rok a nechali ich umierať od hladu. Vlani v novembri "holodomor" uznal za genocídu aj nemecký parlament a v decembri príslušné uznesenie prijal Európsky parlament.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.