BELOUSOVOVÁ: DILETANTI VO VLÁDE ŽENÚ SLOVENSKO K BANKROTU

ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Anna Belousovová: Štát riadia stredoškoláci s ukradnutými titulmi, ktorí by v normálnej spoločnosti robili vrátnikov. Píšu mi muži, aby som ešte raz prefackala Matoviča. Hovorím im: Zbite ho sami! Ale nie päsťami. Zbite ho vo voľbách!

Foto JANA BIROŠOVÁ/EXTRA PLUS
Dátum 02.10.2021

Dlhé roky pôsobila vo vrcholovej politike, kde si získala povesť ráznej a zásadovej ženy. Nebála sa vyjadriť svoj názor a kritiku neraz adresovala aj do vlastných radov. Ani po desiatich rokoch mimo aktívnej politiky ju dianie na scéne neprestalo zaujímať. Práve naopak, získala odstup a nadhľad. Anna Belousovová dnes pôsobí ako poslankyňa mestského zastupiteľstva v Čadci a do povedomia širokej verejnosti sa znovu výraznejšie dostala publikovaním trefných komentárov a blogov reagujúcich na aktuálne spoločensko-politické dianie. „Je pre mňa zadosťučinením, keď mi ľudia povedia, že im hovorím z duše a berú ma ešte stále ako svojho politika,“ vraví.

Láska, ktorá nezhrdzavela

Hrdá vlastenka nás v svojom útulnom kysuckom domčeku privítala v sychravú septembrovú nedeľu takmer na pravé poludnie. Srdečne a bez zbytočných rečí nás spolu s partnerom Petrom usadili k prestretému stolu a povestnej slovanskej pohostinnosti neostali nič dlžní. Už počas obeda sme sa od hostiteľky dozvedeli, že zažíva obdobie stíšenia a vnútorného pokoja. Venuje sa domácnosti a záhrade, hoci tá je skôr Petrovou doménou. Partnermi sú päť rokov, aj keď sa poznajú omnoho dlhšie.

Ich životy sa prepletali už počas základnej školy, gymnázia a dokonca spolu študovali aj na vysokej škole. „Pred piatimi rokmi sme sa po dlhšom čase stretli na vlakovej stanici, zarozprávali sa a dodnes si máme čo povedať. Obaja sme temperamentní a niekedy to u nás vyzerá ako v talianskej domácnosti,“ hovorí s úsmevom Anna Belousovová. Medzi témy, ktoré ich spájajú, patrí aj politika. Peter totiž niekoľko rokov pôsobil ako predseda Strany zelených, a tak mu veci verejné nie sú cudzie. Navyše, politika sa za posledný rok chtiac-nechtiac vkradla do života každého jedného Slováka, keďže pôsobenie súčasnej vládnej garnitúry sa nedá nazvať inak než pohromou.

 

Plagiátori, blázni a podvodníci

Práve situácia na Slovensku motivovala Annu Belousovovú k tomu, aby sa opäť vo väčšej miere začala k politike vyjadrovať. Priznala, že to vníma ako psychohygienu a lichotí jej uznanie ľudí, ktorým hovorí z duše. Dianie na Slovensku totiž nemôže nechať ľahostajným nikoho. „Ešte sa nestalo, aby na čele Slovenska stáli takí neschopní a nekvalifikovaní diletanti. Môžeme ísť sektor po sektore. Zdravotníctvo – ľudia nariekajú, že je ťažká dostupnosť zdravotnej starostlivosti, že sú problémy s pokrytím zdravotníckymi pracovníkmi. Školstvo – na jeho čele stojí kaderník a plagiátor Gröhling. Ako bývalej učiteľke sa mi ježia vlasy na hlave, keď sledujem, čo stvára.

Minister sociálnych vecí a rodiny Krajniak je človek mimo reality, raz sa hrá na rytiera a inokedy pobehuje v maskáčoch. Ministerka spravodlivosti Kolíková je politický žoldnier, slúžila by aj Marťanom. A minister financií Matovič? Podvodník, ktorý sfalšoval diplomovú prácu a počas svojho podnikania len hľadal cestičky, ako okradnúť štát. Slovensko dnes majú v rukách ľudia, ktorí by v normálne fungujúcom štáte mohli robiť tak akurát vrátnikov, a to by ešte mohli hovoriť, že vzhľadom na svoju prax a vzdelanie urobili dobrú kariéru!“ rozohnila sa. 

Kradnúť nepotrebuje

Anna Belousovová je však optimistka. Nič podľa nej netrvá večne a aj Slováci sa raz zobudia a vyjdú do ulíc. Takisto dúfa, že sa do politiky vrátia čistí a najmä kvalifikovaní ľudia. „Normálny človek je už z tohto zhnusený. Energiu a silu musí vynakladať na to, aby prežil a postaral sa o seba a svoju rodinu, no namiesto toho je chtiac-nechtiac svedkom panských hrátok, v ktorých pozadí sú oligarchovia vyciciavajúci štát. Ak by táto vláda chcela skutočne bojovať s korupciou, tak by niektorí jej členovia museli osobne ísť na najbližšie oddelenie policajného zboru a udať sa tam. Vinou tejto vlády sa Slovensko dostalo do veľmi zlých čísel.

Anna Belousovová s partnerom Petrom Húšťavom a ich sučkou Borou.

Sama sa do politiky nehrnie, sám vojak v poli podľa nej nič nezmôže, na druhej strane, silou-mocou sa tomu nebráni. „Nie som na predaj, som spokojná s tým, ako žijem. Nepotrebujem robiť kšefty a hrabať majetky. Potrebujem sa každý deň zobudiť, tešiť sa na to, čo ma čaká, nemusieť opľuť tvár, ktorú vidím v zrkadle, nemusím sa klepať, že mi dvere vyrazí NAKA. Moja sloboda je na nezaplatenie,“ hovorí. A čo by na jej návrat do politiky povedal Peter? „Anička je politik, ktorý ma chrbtovú kosť, a takých je na Slovensku málo. Neprivatizovala, nemá na konte žiadnu kauzu, žiadne svinstvá, žiadne podrazy. To, čo povie, má hlavu a pätu a na rozdiel od plagiátorov vo vláde je vzdelaná. Možno sa stane zázrak a spoločnosť bude mať potrebu objaviť čestných politikov,“ vyjadril sa Peter.Stojíme na prahu bankrotu a ideme gréckou cestou. Dnes riadia štát stredoškoláci, ktorí ukradli tituly a diplomy a tak isto, ako podvádzali už za školských čias, podvádzajú aj v politike a kradnú pre svojich oligarchov,“ hovorí. Jedným dychom však dodáva, že zlom niekedy vyvolajú práve krízy, ktoré veci očistia.

Podľa Belousovovej je mimoriadne dôležité, aby bežný človek nebol naivný a nenaletel pekným rečiam politikov. Je potrebné ich súdiť podľa skutkov, a nie podľa sľubov. „Stojíme na prahu novodobej diktatúry, ale stane sa len to, čo ľudia dovolia. Nemali by sme byť len pasívny objekt politiky, ale aktívny subjekt. Politici nie sú bohovia na Olympe. Ak dopustíme, že nám budú vládnuť tí najneschopnejší, tak to asi chceme a zaslúžime si to. Aj 2. svetová vojna sa predsa začala tak, že ľuďom upierali práva postupne, krok po kroku,“ pripomenula na záver.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.