BELOUSOVOVÁ: NAŠA VLÁDA JE AŽ NECHUTNE PROAMERICKÁ A STÁLE VIAC NEPRIATEĽSKÁ VOČI RUSKU

Anna Belousovová, predsedníčka NAS: Pre mňa sú všetky strany koalície rovnako zodpovedné za stav, v ktorom sa Slovensko nachádza takmer po dvoch rokoch ich devastačného vládnutia. Rovnako sú zodpovední všetci preto, lebo dávali a dávajú prednosť vlastným „korytám“ pred záujmom Slovenska. 

Foto Extra plus
Dátum 14.12.2021

Predsedníčka NAS Anna Belousovová 14. 12. 2021 zverejnila na svojej facebookovej stránke zaujímavý rozhovor o súčasnej politickej scéne, ktorý poskytla pre Nitranoviny.sk:

Slovenská politická scéna, ale nielen tá, prežíva v súčasnosti turbulentné vzťahy. Nová vláda, ktorý vzišla z minuloročných parlamentných, volieb chcela byť tá, ktorú bude jej národ milovať pre jej transparentnosť a otvorenosť. Žiaľ, stal sa pravý opak a je najnenávidenejšou v celej novodobej histórii Slovenska. A to je už čo povedať.

Veľkou kritičkou súčasnej koalície a jej vedenia republiky či boja proti pandémii je i expolitička a exšéfka národniarov Anna Belousovová, ktorá stojí v súčasnosti na čele strany Národ a Spravodlivosť. Belousovovej kritika veľmi často triafa veľmi presne, a rovnako tak veľmi presne vie pomenovať aj to, čo sa deje na Slovensku v súčasnosti. Aj preto sme jej položili niekoľko otázok, ktoré sa týkajú nielen vlády či pandémie, ale aj jej súčasného mimopolitického života.

Ako vnímate súčasnú rozhádanú politickú scénu? 

Napäté vzťahy medzi koalíciou a opozíciou nie sú nič neobvyklé. Bolo by divné, ak by zvlášť takúto koalíciu, ktorá je absolútne neschopná, opozícia nekritizovala. Slovenskú spoločnosť devastujú zlé vzťahy vo vnútri koalície. A to je v tejto situácii hrozné. Nielenže zažívame krízu v súvislosti s pandémiou, ale vládnu nám totálne neschopní a na vládnutie nepripravení politici, ktorí sa naviac nevedia dohodnúť na žiadnych zásadných krokoch! A výsledok? Ideme doslova ku dnu. Nielenže pre ich neschopnosť krachujú mnohé firmy, ľudia majú existenčné problémy, ale zbytočne zomierajú tisíce ľudí. A k upokojeniu situácie nijako nepomohla ani prezidentka. Práve naopak. Hrá len na seba, svoju popularitu a vôbec nerobí to, čo by mala robiť v tejto situácii hlava štátu, t.j. snažiť sa o zjednotenie nielen politickej scény, ale aj spoločnosti, dávať ľuďom nádej, pocit spolupatričnosti, jednoty. Takúto zlú politickú reprezentáciu Slovensko ešte vo svojej histórii nemalo…

Ktorá z koaličných strán má šancu po prípadných predčasných voľbách, ale aj po tých riadnych, najviac zaujať voličov? 

To je skôr otázka na slovenského voliča. Pre mňa sú všetky strany vládnej koalície rovnako zodpovedné za stav, v ktorom sa Slovensko nachádza takmer po dvoch rokoch ich devastačného vládnutia. Rovnako sú zodpovední všetci preto, lebo dávali a dávajú prednosť vlastným „korytám“ pred záujmom Slovenska. Ak by to tak nebolo, mohli naše utrpenie skrátiť zahlasovaním za predčasné voľby.

Ako je to s vami? Plánujete sa ešte vrátiť do „vysokej“ politiky? 

Jednoduchá otázka, no zložitá odpoveď, pretože nezávisí len od môjho chcenia.

Akú šancu dávate vašej strane priblížiť sa k dverám parlamentu? Ako a čím by ste chceli osloviť voličov? Trúfate si preskočiť SNS? Andrej Danko a jeho SNS sa pohybuje percentuálne stále na úrovni plnotučného mlieka, hoci robí čo sa dá. Myslíte si, že má šancu v nasledujúcich voľbách uspieť? 

SNS je pre mňa dávno uzavretá kapitola. Pred 10 rokmi má zo strany vylúčili kvôli kritike korupčných káuz. Tým si táto strana vybrala spôsob politiky, ktorý je pre mňa cudzí. Pre mňa nebola, nie je a nikdy nebude politika biznisom. Nemala by byť pre žiadneho politika , zvlášť pre toho, kto sa označuje „národným“ politikom.

Ste veľkou kritičkou pomerov u nás, vrátane protipandemických opatrení a plánovaného povinného očkovania. Čo by ste vy, ak by ste mohli, robili ináč? 

V prvom rade bolo treba zvoliť úplne iný tón pre komunikáciu vládnych politikov s občanmi. My, občania, nie sme ich poddaní, ktorým treba stále plieskať nad hlavou bičom, trestať ich a vyhrážať sa im, posielať na nich políciu a armádu. Bolo a je chybou, že pandémiu riadia politici, aj keď sa snažia maskovať za nejakých „odborníkov“. Pravdou je, že všetky zlé rozhodnutia prijímali, a teda sú za ne zodpovední, vládni politici. Oni majú zodpovednosť za zbytočné úmrtia kvôli zlému rozhodovaniu, nepripravenosti a stavu zdravotníctva. Na Slovensku je veľa schopných ľudí, odborníkov, ktorých názory vláda nechce počúvať. Prečo? Lebo podľa nej je jediným liekom na Covid očkovanie. Choroby sa však majú liečiť! A nie po telefóne! Ministerstvo zdravotníctva doteraz nedalo lekárom jednotné, jasné a vo svete používané postupy na liečenie Covidu. Máme SAV, no žiaden jej člen nie je v skupine odborníkov, ktorých pokynmi sa vraj vláda riadi. Prečo asi? Lebo hovoria niečo iné, čo by chceli politici počuť? Máme druhýkrát smutné svetové prvenstvo v počte zomrelých na Covid. To je vysvedčenie tejto vlády. Za toto raz budú braní na zodpovednosť.

Slovensko je vďaka zaočkovaným a nezaočkovaným rozdelené na dva tábory, pričom vláda ich ešte viac delí. Čo vy na to? Sú výhody pre zaočkovaných, ktorí, vďaka tomu, že sa nemusia testovať, roznášajú koronavírus správne? 

Ja nie som odborník – infektológ, ale zdravý rozum mi hovorí, že ak vírus môžu prenášať rovnako očkovaní ako neočkovaní, je nezmysel nechať zaočkovaných behať voľne bez testov a vytvárať v ich vedomí pocit nesmrteľnosti. Tvrdenie, ktoré zaznelo z úst mnohých vládnych politikov, že toto je pandémia NEZAOČKOVANÝCH je dôkazom ich hlúposti a nepochopenia vlastných úloh a zodpovednosti. Ak majú zaočkovaní voľnosť, a bez testov môžu chodiť kde chcú, potom ma to vedie len k jednému záveru: Tu nejde o potlačenie pandémie, ale o plnenie plánu zaočkovanosti, resp. zaočkovať čo najväčší počet ľudí je cieľ. Koho a prečo ponechám na verejnosti.

Čo hovoríte na očkovanie experimentálnymi vakcínami ako také?

Práve preto, že sa jedná stále o experimentálne vakcíny, je nezmysel, až zločin presadzovať povinné očkovanie. Nútiť masy byť pod nátlakom súčasťou akéhosi celosvetového experimentu je určite v rozpore s medzinárodným právom, ľudskosťou a zdravým rozumom. Ja sa rozhodne nehodlám stať pokusným králikom.

Naša medzinárodná politika je naklonená na stranu USA a odkláňa sa od Ruska, je to podľa vás správne? 

Naša zahraničná politika po nástupe súčasnej vládnej garnitúry a prezidentky stratila akúkoľvek snahu o vyváženosť. Nie je ani tak proeurópska, skôr vazalsky proamerická. Na môj vkus až nechutne proamerická, a čím ďalej tým viac otvorene nepriateľská voči Rusku. Samozrejme, že to nie je správne, ani prospešné pre Slovensko. Odhliadnuc od všetkých iných notoricky známych dôvodov. Hlavne kvôli tomu, že podľa prieskumov verejnej mienky sú dlhodobo nálady a sympatie väčšiny občanov Slovenska úplne iné, aká je oficiálna zahraničná politika Slovenska. Napríklad v rámci krajín V4 sú Slováci na prvom mieste čo sa týka sympatii k Rusku a k jeho prezidentovi V. Putinovi. Zahraničná politika tejto vlády nerešpektuje vôľu väčšiny! To nemá nič spoločné so základnými princípmi demokracie.

Čo si myslíte o globalizácii? Nechýba nám naše národné povedomie? Či, podľa vás ako exnárodniarky, je to už nemoderné?

Globalizácia sa zastaviť nedá. Moderné technológie a vôbec pokrok nám svet zmenšujú. Sú však oblasti, kde by globalizácia mala mať hranice. Jednou z nich sú naše korene, t.j. viera, národ, tradičná rodina. Teda to, čo nás určuje, odlišuje. Globalizácia by nemala znamenať uniformitu, jednoliatosť. Svet je zaujímavý preto, že je pestrý. Napriek pokroku a globalizácii by to tak malo ostať. 

Ak by ste boli vo vláde a pri moci, čo by ste robili v politike inak? 

V prvom rade postoj k občanom. Politiku chápem ako službu národu. Nie biznis, nie diktát, ale službu. A od toho sa odvíja všetko.

Ako sa chystáte stráviť najbližšie Vianoce?

Vianoce budem tráviť tak ako väčšina ľudí na Slovensku. S rodinou a blízkymi ľuďmi, v stíšení a verím, že aj v pohode.

Myslíte si, že ešte bude u nás lockdown, a že rodiny sa opäť nebudú môcť navštevovať?

Vláda môže robiť čo chce, ale vidím okolo seba, a cítim to tak aj ja, že pohár už pretiekol. Stačilo! Teda nikto nám nezakáže stretávať sa s rodinou počas Vianoc.

Aký darček by vás pod stromčekom potešil a čo by ste nielen sebe, ale aj svojím najbližším a celému Slovensku zaželali do roku 2022?

Ja k tomu, aby boli Vianoce naozaj šťastné a veselé nepotrebujem ani darčeky pod stromčekom. Skôr si cením tie darčeky, ktoré sa nedajú kúpiť za peniaze – zdravie, spokojnosť, odhodlanosť a pocit slobody, ktorý je nezávislý od momentálnej situácie. Slovensku a všetkým jeho obyvateľom želám práve tieto darčeky. A ešte odvahu vzdorovať dočasnému zlu. Máme to geneticky dané, len to musíme v sebe oživiť.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.