BELOUSOVOVÁ: PRIMÁTOR JE BRZDOU ROZVOJA ČADCE

Anna Belousovová: Táto vládna generácia si nezaslúži byť pri moci, lebo nevie vládnuť; sú to malí ľudia, ktorí sa vyžívajú v pomste, šarvátkach, nevedia robiť politiku, ale robia ju pohodlne, lebo plnia len rozkazy z EÚ a USA.

Foto EXTRA PLUS
Dátum 16.10.2022

Niekdajšia prvá dáma národnej politiky Anna Belousovová síce pred jedenástimi rokmi odišla z veľkej politiky, no neprestala byť politicko-spoločensky činná. Je miláčikom alternatívnych médií a takmer denne sa na sociálnych sieťach vyjadruje k aktuálnym udalostiam. Pri nedávnom stretnutí v deň 30. výročia prijatia Ústavy SR 1. septembra nám prezradila, že politika pre ňu znamená formu aktivity vo verejnom živote.

Nezaslúžia si byť pri moci

„Nikdy som nebola človek, ktorý sa necháva unášať prúdom. Snažím sa názory okolo seba formovať a dávať najavo. Či sa nám to páči alebo nie, politika si nás vždy nájde, aj keby sme pred ňou chceli zatvoriť dvere, vlezie nám do života. Rozhodnutia, ktoré sa v politike prijímajú, ovplyvňujú životy každého z nás a je jedno, či je to na miestnej alebo celoslovenskej úrovni. Do politiky som sa nepchala, ako mi mnohí vyčítajú, ale ona si ma našla tak, ako si nájde každého z nás. Zo začiatku bolo publikovanie statusov moja psychoterapia a vďaka sile internetu sa moje názory šírili. No a keď sa šírili, znamená to, že spätná väzba bola dobrá a ľudia sa s tým stotožnili. Vedela som, že nie som názorovo osamotená a to mi dávalo silu a povzbudzovalo ma. Zistila som, že väčšina z nás je normálna, ale tí, ktorí nám vládnu, nie sú. Tridsať rokov prebehlo až nepríjemne rýchlo. Stali sa mnohé zmeny, či už v mojom živote, alebo na Slovensku. Počas osláv v NR SR, sledujúc naše súčasné politické „elity“, som si uvedomila, že nič tak nevystihuje, kam sa Slovensko za tie roky posunulo, ako práve prítomné osadenstvo. Bola tam stará garda, ktorá môže byť názorovo odlišná, a boli to ľudia, na ktorých môžeme mať rozličné názory, ale nemôžeme im uprieť, že mali nejakú víziu, profesionálnu a politickú úroveň, napríklad exprezident Ivan Gašparovič alebo expremiér Vladimír Mečiar či niekdajší predseda parlamentu Pavol Hrušovský. Pri pohľade na osadenstvo, ktoré reprezentuje súčasnú politickú elitu, som si hovorila, že vy chlapci na to nemáte a každý to cíti. Myslím si, že táto vládna generácia si nezaslúži byť pri moci, lebo nevie vládnuť, nemajú na to odborné predpoklady. Sú to malí ľudia, ktorí sa vyžívajú v pomste, šarvátkach, nevedia robiť politiku, ale robia ju pohodlne, plnia rozkazy z EÚ a USA, lebo je to pre nich pohodlné. Ale to nie je cesta pre SR, vo svete dochádza k zmenám a my tu nemôžeme byť len taká slamka vo vetre. Slovami klasika: ,Veľkí si môžu dovoliť niečo stratiť, ale malé národy nemôžu, lebo aj keď stratia málo, môže to byť pre ne existenčne zničujúce.‘ Nad tým by sme sa mali zamyslieť v týchto časoch. Ak nebudeme dobre reagovať, dáme sa len unášať a budeme len sluhom cudzích záujmov, môžeme prísť o to, čo sme 1. septembra oslavovali – o štátnosť, a to je ohrozenie národa a národných záujmov SR. Mali by sme sa zamyslieť nad tým, že situácia nám nastavila zrkadlo a my by sme mali začať demokratickou cestou zbavovať moci tých, ktorí na to nemajú. Na jeseň budú voľby a to je možnosť vziať im moc z rúk. Zvoliť už na tých obecných alebo miestnych úrovniach do regionálnych parlamentov ľudí, ktorí majú víziu a budú zárukou toho, že sa SR začne spamätávať z desiatich morových rán, ktoré zažíva pôsobením tejto vládnej generácie,“ povedala nám Anna Belousovová na úvod.

Podala dve trestné oznámenia

A práve v regionálnych voľbách plánuje kandidovať za poslankyňu do mestského zastupiteľstva a aj do VÚC. Nie je to prvýkrát, aktuálne je po dlhšej odmlke mestskou poslankyňou už štvrtý rok. „Človek si myslí, že sa na tú politiku vykašle, ale politika sa nevykašle na vás. Žijem v Čadci a nepáčilo sa mi, akým smerom sa mesto vyvíjalo, preto som sa rozhodla byť pred štyrmi rokmi znovu poslankyňou mestského zastupiteľstva a teraz kandidujem opäť. Išla som tam preto, aby sa niektoré veci zmenili k lepšiemu, aby som porozumela, prečo sa Čadca nerozvíja tak ako okolité obce a mestá, napríklad Turzovka alebo Krásno nad Kysucou. Nebola som v mestskom zastupiteľstve len pozorovateľ, ľudia, ktorí ma poznajú, vedia, že som aktívny človek nielen na základe vystupovania, ale aj konania.

Poďme to zmeniť na jeseň, dajme tam ľudí, ktorí sú čistí, ktorí vedia niečo urobiť, vedia pre Čadcu niečo rozhýbať, aby mesto žilo ako okolité obce. Je dôležité, aby tam bol niekto nový, kto obráti list, kto má za sebou úspešné projekty so starostami v okrese. Podporujem Mateja Šimáška, môže byť dobrý primátor dlhé roky.

Objavila som veci, ktoré sa mi nepáčili a boli proti záujmom mesta alebo v rozpore s tým, čo zákon hovorí o správe verejného majetku, a tak som konala. Mnohí si myslia, že poslanec veľa nezmôže, ale môže napríklad získavať informácie, môže hlasovať, predkladať návrhy. Ak niečo navrhnem a nezískam väčšinu, považujem to v čadčianskom zastupiteľstve za normálne, lebo pán primátor má svoju „zlatú trinástku“, čiže trinásť poslancov na svojej strane a dobré nápady cez nich často neprejdú. Keď som našla nezrovnalosti, podala som dve trestné oznámenia. Jedno sa týkalo mestskej teplárenskej spoločnosti, čo je jedna z najdôležitejších spoločností na území Čadce, lebo zabezpečuje mestu teplo. Išlo o to, že keď predchádzajúci primátor vkladal majetok pri vytváraní tejto spoločnosti, podľa záverov NKÚ išlo o šesťdesiat percent z celkového imania, ale v OR bolo zapísaných len štyridsať percent. Mesto tak prišlo o dvadsať percent a dlhé roky prichádza o ohromné dividendy, o státisíce alebo milióny eur. Predchádzajúci primátor na základe rozhodnutia NKÚ posunul túto vec na súd, ale ten terajší hneď v prvom roku svojho mandátu predložil návrh, aby sa tento súdny spor zmietol zo stola. Otázka: V čí prospech terajší primátor konal? No určite nie v prospech mesta. Podala som v tejto veci podnet, pretože ide o nehospodárne nakladanie so zvereným majetkom. Ako poslankyňa som navrhla uznesenie, aby pán primátor vymáhal toto imanie. Skoro dva roky neurobil nič a vyhováral sa na covid. Až na môj tlak pozval zástupcu tej mestskej teplárenskej spoločnosti a na stretnutí rozprával piate cez deviate,“ vymenúva trestuhodné počiny súčasného primátora Čadce.

Čadca prišla o nájomné byty

Anna Belousovová poukazuje aj na ďalší smutný prípad a donebavolajúcu drzosť s výstavbou bytoviek na Žarci. „Občanom bolo povedané, že sa tam budú stavať mestské nájomné byty. Podpísala sa zmluva o budúcej zmluve, na základe ktorej mohol staviteľ dostať úver. Mesto mu vychádzalo v ústrety, napríklad výmenou pozemkov. Keď sa bytovky postavili, nepreviedli ich na mesto, lebo tomu podnikateľovi bolo výhodnejšie byty predať a mohol tak urobiť, keďže pán primátor do zmluvy o budúcej zmluve nezahrnul sankcie. Ako obhajoval záujmy mesta a občanov, keď podpísal zmluvu bez sankcií? Aj v tejto veci je začaté trestné stíhanie a myslím si, že ho dotiahnem do konca, hoci nikto z poslancov nemal odvahu sa ku mne pridať. Niekedy aj sám vojak v poli dosiahne veľa. Chcem poukázať na to, že ľudia by sa nemali báť, ale mali by sa tvrdo dožadovať, keď vidia prešľapy, a poslanci by mali konať. Mesto prišlo o nájomné byty, o peniaze, lebo strata je už len na tých pozemkoch a zarobil na tom podnikateľ. Ja mám právo sa ako poslanec a občan pýtať, prečo to pán primátor urobil. Lebo z cudzieho krv netečie a kamarátovi treba pomôcť? To sú veci, pre ktoré som sa ako poslanec angažovala a budem sa ďalej, akokoľvek voľby dopadnú. Ak chceme čistú veľkú politiku, musíme začať odspodu. Poďme to zmeniť na jeseň, dajme tam ľudí, ktorí sú čistí, ktorí vedia niečo urobiť, vedia pre Čadcu niečo rozhýbať, aby mesto žilo ako okolité obce. Je dôležité, aby tam bol niekto nový, kto obráti list, kto má za sebou úspešné projekty so starostami v okrese. Obyvatelia sa vymeniť nedajú, ale primátor áno,“ konštatuje Anna Belousovová. Hoci mala ponuky kandidovať na primátorku Čadce, odmietla ich. „Chcem zdôrazniť, že k veľkej aj k malej politike pristupujem s pokorou a nie som egomaniak ako tí, ktorým politika zachutila. Pokora mi velí, že niekedy treba dať šancu niekomu novému, lebo dokáže veci lepšie naštartovať a nedá sa zahlcovať minulosťou a starými spormi. Čadci by veľmi pomohlo, keby sa list obrátil a pohlo by sa to tu k lepšiemu. Mal by sem nastúpiť niekto dynamický, s nápadmi, za kým je nejaká robota. Zákon je postavený tak, a mnoho ľudí to možno ani netuší, že nevyhráva ten, kto má nadpolovičnú väčšinu, stačí väčšina čo i len o jeden hlas, a tak vyhrával tento náš súčasný primátor. Čadca sa začína vyľudňovať, to je zlá vizitka a ja by som na jeho mieste už nekandidovala. Nechcem, aby bol znovu zvolený terajší primátor, lebo je brzdou rozvoja Čadce. Ja budem podporovať Mateja Šimáška, lebo jednak má nápady, za sebou reálne projekty, ktoré vedel urobiť, podieľal sa napríklad aj na slovenskom orloji v Starej Bystrici a ďalších projektoch v okolitých obciach. Môže byť dobrý primátor aj dlhé roky. Bude vedieť naštartovať aktivity pre mladých, pretože sám je mladý. Nebuďme samoľúbi, netrieštime hlasy. Na Čadci mi záleží, mám to tu rada, je to môj domov a iný nemám,“ uzatvorila naše rozprávanie Anna Belousovová.


Anna Belousovová: Budem podporovať Mateja Šimáška (na fotografii spolu s ňou), lebo jednak má nápady, za sebou reálne projekty, ktoré vedel urobiť, podieľal sa napríklad aj na slovenskom orloji v Starej Bystrici a ďalších projektoch v okolitých obciach. Môže byť dobrý primátor aj dlhé roky.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.