BEYER: NEMECKO BY MALO ZASTAVIŤ VÝSTAVBU PLYNOVODU NORD STREAM 2

Spojené štáty sú proti výstavbe tohto podmorského plynovodu, ktorý má každý rok prepraviť okolo 55 miliárd kubických metrov zemného plynu z Ruska do Nemecka, pretože podľa Washingtonu povedie k príliš veľkej závislosti Európy od ruských energetických dodávok.

Foto TASR/AP
Dátum 05.04.2021

Nemecko by malo zrušiť výstavbu plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2), uviedol koordinátor nemeckej vlády pre transatlantické vzťahy Peter Beyer, ktorého cituje agentúra DPA. "Tento projekt je vážnou prekážkou pre nový začiatok transatlantických vzťahov," povedal Beyer. Ako pripomína DPA, Spojené štáty sú proti výstavbe tohto podmorského plynovodu, ktorý má každý rok prepraviť okolo 55 miliárd kubických metrov zemného plynu z Ruska do Nemecka, pretože podľa Washingtonu povedie k príliš veľkej závislosti Európy od ruských energetických dodávok.  "Američania neočakávajú z našej strany iba zmenu rétoriky, ale aj zmenu nášho konania," priblížil Beyer dôvody, prečo by mal Berlín zastaviť výstavbu plynovodu, ktorý je na 90 percent dokončený.

Roman Stopka, predseda PSN: Vo všeobecnom ponímaní súvislostí môže vidieť aj neznalý pozorovateľ ako sa svetový obchod politizuje. Od blokády plynovodu Nord Stream 2, manipulácie s cenami ropy a nosičov energie vôbec.

Nemecká vláda doteraz odmietla akékoľvek politické zasahovanie do tohto obrovského projektu. V posledných týždňoch však Washington vyvíja na Berlín čoraz väčší tlak. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken varoval podniky zapojené do výstavby tohto plynovodu, že americký zákon prijatý v roku 2019 umožňuje uvalenie sankcií voči spoločnostiam, ktoré sa na tomto projekte podieľajú. Zároveň uviedol, že podľa USA je tento projekt "zlý nápad, zlý pre Európu, zlý pre Spojené štáty". Podľa DPA však kritici USA tvrdia, že opozícia Washingtonu voči plynovodu je zakorenená v snahách predať Európe viac vlastného zemného plynu.

Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder odmietol výzvy, aby sa v reakcii na otrávenie ruského opozičného disidenta Alexeja Navaľného prerušilo budovanie plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2). "Jedno s druhým nemá nič spoločného," uviedol Schröder, ktorého v stredu citovala agentúra DPA. Dodal, že v stávke je desať miliárd eur, ktoré už boli investované do tohto projektu. Navaľnému, ostrému kritikovi ruského prezidenta Vladimira Putina a poprednému protikorupčnému aktivistov, v auguste počas vnútroštátneho letu na Sibíri prišlo nevoľno a o dva dni neskôr ho v kóme previezli do Berlína. Nemecká vláda začiatkom septembra oznámila, že sa našiel "nesporný" dôkaz o tom, že na Navaľného zaútočili nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok. Kabinet kancelárky Angely Merkelovej nevylučuje uvalenie sankcií, ak sa potvrdí, že za otrávením stojí Kremeľ. Rusko opakovane poprelo akúkoľvek spojitosť s týmto incidentom.

Schröder (76), predseda správnej rady projektu Severný prúd 2, v ktorom je oficiálne jediným akcionárom ruská spoločnosť Gazprom, uviedol, že účasť Ruska na otrávení Navaľného sa nepreukázala.

Aktuálnu diskusiu o možných sankciách voči Moskve označil exkancelár za založenú na "špekuláciách" a nie na "tvrdých faktoch". Kremeľ v polovici septembra vyhlásil, že plynovod Severný prúd 2 by nemal byť spájaný s prípadom Navaľnyj.

"Malo by sa to prestať spomínať v kontexte akejkoľvek politizácie," uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov počas videokonferencie s novinármi. "Ide o komerčný projekt, ktorý je v absolútnom súlade so záujmami Ruska a krajín Európskej únie, predovšetkým Nemecka," dodal. Po údajnom otrávení Navaľného čelí nemecká kancelárka Angela Merkelová výzvam zastaviť výstavbu tohto už takmer dokončeného plynovodu, ktorý má dopravovať ruský plyn po dne Baltického mora do Nemecka.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.