BEZ IMIGRANTOV, BEZ PEŇAZÍ

Martin Schulz vydiera štáty priškrtením eurofondov

Foto archív
Dátum 18.07.2017

BERLÍN 18. júla (TASR/Extra plus) - Eurofondy by sa mali prideľovať na základe princípu solidarity, uviedol v utorok 18. júla šéf Sociálnodemokratickej strany Nemecka a bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. Podľa agentúry DPA chcel naznačiť, že krajiny strednej a východnej Európy, ktoré odmietajú prijímať migrantov, by z Bruselu mali dostávať menej finančných prostriedkov.

"V Európe neexistuje nijaká utečenecká kríza - sme bohatý a obrovský svetadiel a utečencov si len musíme rozumne prerozdeliť. Ak tu je nejaká kríza, tak je to kríza solidarity," napísal na Facebook Schulz.

"Máme tu krajiny, ktoré hovoria áno Európe, keď z toho niečo majú. Nie jej hovoria vtedy, keď majú niečo urobiť, ako napríklad prijať utečencov. S tým treba skoncovať. Ako (nemecký) kancelár budem vetovať každý rozpočet, ktorý nebude založený na princípe solidarity," napísal Schulz, ktorý by chcel po septembrových parlamentných voľbách nahradiť na poste nemeckého kancelára Angelu Merkelovú. Podľa aktuálnych prieskumov sa mu to však zrejme nepodarí. 

Európska komisia začala v júni proti, Českej republike, Maďarsku a Poľsku právne konanie za to, že odmietli prijať utečencov v rámci plánu EÚ ich prerozdeľovania. Podľa EK spomínané krajiny porušili svoje právne záväzky prijať utečencov, ktoré vyplývali z plánu EÚ z roku 2015. Cieľom tohto plánu je prerozdelenie (relokácia) 160-tisíc migrantov nachádzajúcich sa v táboroch v Taliansku a Grécku. Jedným z prvých, kto východo- a stredoeurópske členské štáty EÚ obvinil zo sebectva a pohrozil im znížením bruselských dotácií bol bývalý taliansky premiér Mateo Renzi.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.