BEZPEČNOSTNÁ STRATÉGIA SLOVENSKA HOVORÍ O AGRESÍVNOM RUSKU

Lenka Mayerová: USA majú dnes vojenské základne na 737 miestach na planéte mimo svojho územia. Veľká Británia má 16 vojenských základní, Francúzsko 11, Čína má 1 a Rusko ich má 10. Kto je teda agresor?  

Foto SITA/ÚV SR
Dátum 19.04.2021

Z pohľadu Slovenskej republiky si bezprostrednú a neustálu pozornosť vyžadujú pretrvávajúce konflikty v regióne východnej Európy. Vyplýva to z Bezpečnostnej stratégie SR. Tá je výsledkom spoločnej práce ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy spolu s Kanceláriou prezidenta SR.

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus

 

USA majú dnes vojenské základne na 737 miestach na planéte mimo svojho územia. Veľká Británia má 16 vojenských základní, Francúzsko 11, Čína má 1 a Rusko ich má 10. Kto je teda agresor?  Mali by sme pamätať na slová srbského prezidenta Vučiča: „My, Srbi, nikdy nezabudneme, čo NATO urobilo našej krajine v roku 1999. Srbský ľud nezabúda, a preto nikdy do NATO  nevstúpime.   Rovnako nikdy nedovolíme, aby bolo Srbsko použité ako nástroj nátlaku proti bratskému Rusku.  Srbský národ a ruský národ spoločne bojovali a zomierali celé stáročia, preto nás spája puto najsilnejšie".

„Sme svedkami presadzovania mocenských a teritoriálnych ambícií, nelegálneho použitia sily a porušovania medzinárodného práva, posilňovania vojenských a nevojenských spôsobilostí, politickej a ekonomickej stagnácie a chronickej nestability regiónu,“ upozorňuje dokument. Bezpečnostná stratégia zároveň pripomína, že konflikt v Gruzínsku a na východe Ukrajiny vyvolaný agresívnym správaním Ruskej federácie, ako aj nelegálna okupácia ukrajinského Krymu a Sevastopoľa je v hrubom rozpore s medzinárodnými právom a politickými záväzkami.

ČÍTAJTE TIEŽ: GENERÁL VESTENICKÝ: NATO NEMÁ PRÁVO EXISTOVAŤ

Región východnej Európy je podľa stratégie zdrojom mnohých potenciálnych hrozieb aj pre Slovenskú republiku, vrátane možnosti ozbrojeného útoku, hybridných, kybernetických a spravodajských operácií. Tiež dezinformačných kampaní, organizovanej kriminality, nelegálneho šírenia malých a ručných zbraní či nelegálnej migrácie. Stratégia zároveň pripomína, že SR má záujem rozvíjať dobré vzájomné vzťahy s Ruskom. Rusko je podľa dokumentu dôležitým účastníkom a partnerom pri riešení medzinárodných hrozieb a výziev. Zároveň však svojím konfrontačným prístupom vo vojenskej, bezpečnostnej aj politickej oblasti predstavuje hlavnú výzvu pre bezpečnosť euroatlantického priestoru.

„Politika Slovenskej republiky voči Rusku za daných okolností ostane postavená na hľadaní prienikov spoločných záujmov, ale zároveň aj na otvorenom kritickom dialógu o otázkach, kde sa naše hodnoty a záujmy rozchádzajú, v nevyhnutných prípadoch preto podporí aj uplatnenie reštriktívnych opatrení,“ dopĺňa sa v Bezpečnostnej stratégii SR.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.