BEZPEČNOSTNÉ SILY V EGYPTE MUČIA DETI

Sedem detí povedalo, že ich dôstojníci mučili elektrinou, napríklad paralyzérmi, opisujú, že na nich použili waterboarding a elektrický prúd na ich jazyky a genitálie

Foto ILUSTRAČNÉ FOTO/PEXELS
Dátum 23.03.2020

KÁHIRA 23. marca (SITA/AP/extraplus.sk) - Egyptské bezpečnostné sily svojvoľne zatýkajú deti, sú zodpovedné za ich nútené zmiznutia a mučia ich, pričom to prokurátori a sudcovia prehliadajú. Vo svojej najnovšej správe to tvrdí ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW). Tá zdokumentovala zlé zaobchádzanie s 20 deťmi, ktoré mali v čase zatknutia 12 až 17 rokov.

Pätnásť z nich uviedlo, že ich počas predbežného zadržania mučili, zväčša pri vypočúvaní, zatiaľ čo boli v izolácii. Sedem povedalo, že ich dôstojníci mučili elektrinou, napríklad paralyzérmi. "Deti opisujú, že na nich použili waterboarding a elektrický prúd na ich jazyky a genitálie, a predsa egyptské bezpečnostné sily nečelia žiadnym následkom," vyjadril sa zástupca riaditeľa v HRW pre detské práva Bill Van Esveld.

HRW v spolupráci s neziskovou organizáciou Belady, ktorá pomáha deťom na ulici, potvrdila vyhlásenia detí, ich rodín a obhajcov s pomocou súdnych dokumentov, odvolaní, lekárskych záznamov a videí. Podľa skupiny egyptské trestné súdnictvo zlyhalo pri "vážnom vyšetrovaní tvrdení detí o tom, že ich mučili a zle s nimi zaobchádzali". V jednom prípade podľa správy prokurátor pohrozil chlapcovi, že ho pošle späť za dôstojníkom, ktorý ho mučil, ak sa neprizná.

Organizácia vyzvala Spojené štáty americké, Francúzsko a ďalšie štáty Európskej únie, aby prestali podporovať egyptské bezpečnostné sily, až kým úrady nepodniknú znateľné kroky zamerané na ukončenie zlého zaobchádzania s deťmi a potrestanie vinníkov. Hovorca egyptského ministerstva vnútra sa k veci zatiaľ nevyjadril. 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.