BIDEN UDELIL STOLTENBERGOVI NAJVYŠŠIE VYZNAMENANIE, PREZIDENTSKÚ MEDAILU SLOBODY

Americký prezident vyzdvihol tiež Stoltenbergov "pokojný temperament" a označil ho za "čestného a intelektuálne prísneho muža" aj "dokonalého diplomata". 

Foto sita/ap
Dátum 10.07.2024

Americký prezident Joe Biden udelil v utorok počas otváracieho ceremoniálu summitu NATO vo Washingtone dosluhujúcemu generálnemu tajomníkovi NATO Jensovi Stoltenbergovi najvyššie americké civilné vyznamenanie - Prezidentskú medailu slobody. TASR o tom informuje podľa agentúry DPA a stanice BBC.

"Viedli ste túto alianciu v jednom z najzávažnejších období jej histórie," povedal Biden. "Keď sa začala ruská vojna na Ukrajine, nezaváhali ste. Dnes je NATO silnejšie, inteligentnejšie a energickejšie, ako keď ste začínali," pokračoval.

"Miliarda ľudí v Európe a Severnej Amerike - vlastne na celom svete - bude v nasledujúcich rokoch žať plody vašej práce v podobe bezpečnosti, príležitosti a väčšej slobody," dodal.

Americký prezident vyzdvihol tiež Stoltenbergov "pokojný temperament" a označil ho za "čestného a intelektuálne prísneho muža" aj "dokonalého diplomata". Pokrok, ktorý Aliancia v ostatných rokoch dosiahla, je podľa neho práve aj zásluhou Stoltenberga, ktorý pracuje v prospech NATO "naprieč celým politickým spektrom". Nórsky expremiér Stoltenberg je šéfom NATO od roku 2014, pričom 1. októbra ho na tomto poste vystrieda bývalý holandský premiér Mark Rutte.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.