BIDEN V SÚKROMÍ ŠOMRE NA NETANJAHUA, TEN „HLUPÁK“ MU VRAJ DÁVA ZABRAŤ

Americký prezident Joe Biden počas nedávnych súkromných rozhovorov uviedol, že sa snaží prinútiť izraelskú vládu k súhlasu s prímerím v Pásme Gazy, ale Netanjahu „mu dáva pekelne zabrať“ a je nemožné sa s ním dohodnúť. Počas súkromných rozhovorov Netanjahua údajne najmenej trikrát nazval „hlupákom“.

Foto SITA/AP
Dátum 13.02.2024

Americký prezident Joe Biden počas nedávnych súkromných rozhovorov ostro kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý je podľa neho hlavnou prekážkou zmeny izraelského vojenského prístupu v Pásme Gazy. Pre americkú stanicu NBC to uviedli piati ľudia priamo oboznámení s Bidenovými vyjadreniami.

Biden údajne uviedol, že sa snaží prinútiť izraelskú vládu k súhlasu s prímerím v Pásme Gazy, ale Netanjahu „mu dáva pekelne zabrať“ a je nemožné sa s ním dohodnúť. Počas súkromných rozhovorov Netanjahua údajne najmenej trikrát nazval „hlupákom“.

Americký prezident tiež vyjadril svoju frustráciu z toho, že jeho vláda prichádza s dobrými návrhmi dohody na prímerie pre Izrael, ale Netanjahu ich neustále odmieta. Povedal tiež, že Netanjahu naťahuje vojnu, aby sa udržal pri moci.

„Biden povedal, že Bibi (Netanjahu) začal skvelo, ale 'v poslednom čase je ako tŕň v zadku' alebo 'v poslednom čase mi dáva zabrať' - jedno z toho... Povedal, že v poslednom čase robí akurát tak medvediu službu,“ uviedol jeden zo zdrojov NBC o Bidenových vyjadreniach. Napriek tomu si Biden podľa zdrojov NBC myslí, že ak by verejne vystupoval voči Netanjahuovi príliš kriticky, pôsobilo by to skôr kontraproduktívne.

Bidenova frustrácia zatiaľ neviedla k zásadnej zmene politiky USA. Pred dvomi týždňami však nemenovaní predstavitelia pre NBC uviedli, že zvažujú oneskorenie alebo spomalenie predaja amerických zbraní Izraelu. Ďalší nemenovaní vládni predstavitelia zase minulý týždeň uviedli, že pripravujú možnosti na oficiálne uznanie nezávislého palestínskeho štátu.

„Prezident dal jasne najavo, v čom s premiérom Netanjahuom nesúhlasí. Ich vzťah však trvá desiatky rokov a na verejnosti aj v súkromí sa k sebe správajú s úctou,“ reagoval na otázky o Bidenových vyjadreniach hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.