BIELORUSI USKUTOČŇUJÚ RÝCHLU INŠPEKCIU NOSIČOV JADROVÝCH ZBRANÍ

Bielorusko oznámilo, že na príkaz prezidenta Alexandra Lukašenka začalo s nečakanou inšpekciou svojich nosičov nestrategických jadrových zbraní. Bielorusko nemá vlastné jadrové zbrane, ale minulý rok súhlasilo s umiestnením ruských taktických hlavíc na svojom území.

Foto SITA/AP
Dátum 08.05.2024

Bielorusko oznámilo, že na príkaz prezidenta Alexandra Lukašenka začalo s nečakanou inšpekciou svojich nosičov nestrategických jadrových zbraní. Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok nariadil jadrové cvičenia na svojom území, čo vyvolalo obavy z použitia týchto zbraní na Ukrajine. Nestrategické jadrové zbrane, známe aj ako taktické, sú určené na použitie na bojisku prostredníctvom raketových striel.

Sú menej ničivé ako strategické jadrové zbrane používané na vyhladenie celých miest a doteraz ešte nikdy neboli použité v boji. „V súlade s príkazom bieloruského prezidenta sa uskutočňuje náhla kontrola nosičov nestrategických jadrových zbraní,“ uviedlo bieloruské ministerstvo obrany. Inšpekcia preverí „plánovanie, prípravu a použitie úderov s taktickými jadrovými hlavicami“ a zapojí sa do nej letka lietadiel Su-25, dodalo ministerstvo.

Bielorusko nemá vlastné jadrové zbrane, ale minulý rok súhlasilo s umiestnením ruských taktických hlavíc na svojom území. Putin po začiatku konfliktu na Ukrajine zintenzívnil svoju jadrovú rétoriku a vo februárovom prejave k národu varoval, že existuje reálne riziko jadrovej vojny. Rusko vlani upustilo od ratifikácie Zmluvy o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBT) a odstúpilo od kľúčovej dohody o znížení počtu zbraní so Spojenými štátmi.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.