BIELORUSKO ZATVORILO HRANICE PRE CUDZINCOV

V uliciach bieloruskej metropoly Minsk sa v sobotu opäť uskutočnil pravidelný každotýždenný žien protestujúcich proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi.

Foto ARCHÍV
Dátum 31.10.2020

MINSK 31. októbra (TASR/extraplus.sk) - Bielorusko od nedele dočasne zakáže vstup na svoje územie cudzincom a osobám bez štátnej príslušnosti. Informovali o tom v sobotu bieloruské úrady, ktoré tento krok zdôvodnili potrebou zabrániť šíreniu koronavírusu.  V uliciach bieloruskej metropoly Minsk sa v sobotu opäť uskutočnil pravidelný každotýždenný žien protestujúcich proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. K ženám tento raz pridali aj osoby so zdravotným postihnutím, uvádza agentúra DPA. 

"Od 1. novembra pozastavuje Bieloruská republika vstup občanom cudzích krajín a osobám bez štátnej príslušnosti," uvádza sa v sobotňajšom oznámení bieloruského štátneho výboru pre správu hraníc, z ktorého citovala agentúra TASS. Opatrenie, ktoré sa bude uplatňovať na cestných železničných aj riečnych hraničných priechodoch, sa nevzťahuje na občanov Ruskej federácie prechádzajúcich cez územie Bieloruska do iných oblastí Ruska. Alexandr Lukašenko už vo štvrtok oznámil, že dal pokyn na sprísnenie bezpečnosti na bieloruských hraniciach s Poľskom, pobaltskými štátmi a Ukrajinou. Ide o krajiny, ktoré Lukašenko obviňuje z podpory protivládnych protestov v Bielorusku, ktoré trvajú už 12 týždňov. 

Ulicami Minska dnes, ako každú sobotu, pochodovali stovky žien protestujúcich proti Lukašenkovi, ktoré prišli podporiť aj zdravotne postihnuté osoby. Ženy kráčali s kvetmi v rukách po uliciach, na ktorých bolo nasadený veľký počet príslušníkov bezpečnostných síl. Podľa správ aktivistov z ľudskoprávneho centra Viasna bolo zadržaných najmenej desať osôb. Ženy sa v rámci pochodu zastavili aj pred minskou väznicou KGB, pričom požadovali prepustenie všetkých politických väzňov.  V nedeľu by sa mal v Minsku a ďalších bieloruských mestách uskutočniť ďalší zo série masových protestov za odstúpenie Lukašenka, na ktorých sa každý týždeň zúčastňujú desaťtisíce ľudí. Protestovať majú najmä proti čoraz väčšiemu policajnému násiliu voči účastníkom demonštrácií.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.