BIELY A ČI ČIERNY KVET?

Marián Tkáč: Pesnička od Mira Žbirku sa pôvodne volala Čierny kvet. Keď ju však v roku 1982 – teda za „totality“ – prihlásili na Bratislavskú lýru, názov „Čierny“ kvet neprešiel cez schvaľovaciu komisiu. Vtedy u nás ani náznak niečoho depresívneho nemal šancu preniknúť na verejnosť. A tak sa z Čierneho stal Biely kvet. A dnes? Viem si predstaviť, že dnešná schvaľovacia komisia by trvala na – Čiernom kvete.

Foto TASr/Dano veselský
Dátum 14.11.2021

Meky Žbirka odišiel do večnosti mladý v porovnaní s jeho „spoluslávikom“ Karlom Gottom. Stal sa ním v roku 1983 ako prvý slovenský umelec. Aj po ňom však ostanú pesničky, ktoré si pamätáme, a pamätať si ich i spievať zrejme budú aj ďalšie generácie.

Jednou z nich je pieseň Biely kvet, ktorá priniesla Žbirkovi obrovskú slávu nielen na Slovensku, ale i v Česku. Pôvodne ju textár Kamil Peteraj nazval Čierny kvet, veď je vlastne o smútku z rozlúčky. Keď ju však v roku 1982 – teda za „totality“ – prihlásili na Bratislavskú lýru, názov „Čierny“ kvet neprešiel cez schvaľovaciu komisiu. Čierny kvet bol neprijateľný. Vtedy u nás ani náznak niečoho depresívneho nemal šancu preniknúť na verejnosť. A tak sa z Čierneho stal Biely kvet. Vtedy.

A dnes? Viem si predstaviť, že dnešná schvaľovacia komisia by trvala na – Čiernom kvete. A možno by tak rozhodla aj koaličná rada.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.