BILČÍK BUDE TIEŇOVÝM SPRAVODAJCOM PRE EURÓPSKY ZÁKON O SLOBODE MÉDIÍ

 V rámci novej pozície bude navrhovať zmeny legislatívy predkladanej Európskou komisiou a zhromažďovať a spracovávať podnety svojich kolegýň a kolegov k budúcemu celoeurópskemu zákonu.

Foto TASR/JAKUB KOTIAN
Dátum 07.02.2023

Európska ľudová strana (EPP) vybrala v utorok slovenského europoslanca Vladimíra Bilčíka (Spolu) za tieňového spravodajcu pre európsky zákon o slobode médií (EMFA). Informuje o tom spravodajca TASR.
Bilčík bol na túto úlohu vybraný spomedzi 39 europoslancov a europoslankýň EPP, ktorí pôsobia vo Výbore Európskeho parlamentu (EP) pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE). EPP je v tomto volebnom období najsilnejšia politická frakcia v EP.

V rámci novej pozície bude Bilčík navrhovať zmeny legislatívy predkladanej Európskou komisiou a zhromažďovať a spracovávať podnety svojich kolegýň a kolegov k budúcemu celoeurópskemu zákonu. "Tento zákon je mimoriadne dôležitý pre budúcnosť európskej demokracie a je jednou z priorít predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej. Veľmi si vážim dôveru svojich kolegýň a kolegov, ktorú mi preukázali touto nomináciou," vyhlásil Bilčík pre TASR.

EK v septembri 2022 predložila na posúdenie návrh európskeho zákona o slobode médií (EMFA - European Media Freedom Act). Nový súbor pravidiel na ochranu plurality a nezávislosti médií v EÚ sa bude prerokúvať v Európskom parlamente a pozíciu k nemu musia zaujať aj členské štáty (Rada EÚ). EMFA obsahuje okrem iného záruky proti politickému zasahovaniu do redakčných rozhodnutí a proti sledovaniu novinárov pomocou špionážnych softvérov. Kladie tiež dôraz na nezávislosť a stabilné financovanie verejnoprávnych médií, na transparentnosť vlastníctva médií a prideľovania štátnej reklamy, na ochranu nezávislosti redaktorov a odhalenie konfliktov záujmov. EMFA sa bude zaoberať aj otázkou koncentrácie médií a vytvorí novú nezávislú Eur

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.