BITTÓ CIGÁNIKOVÁ: RAŠI KLAME O NEMOCNICIACH A STRAŠÍ ĽUDÍ

Člen zdravotníckeho výboru a podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši minulý týždeň okrem iného konštatoval, že vláda ide de facto rušiť 22 regionálnych nemocníc, pričom chce zlikvidovať 38 % všetkých akútnych lôžok, čo je 10 729 lôžok, ktoré v slovenských nemocniciach máme.

Foto SITA/JANA BIROŠOVÁ
Dátum 14.06.2021

Na minulotýždňovej tlačovej konferencii strany Hlas-SD podľa predsedníčky Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jany Bittó Cigánikovej odznelo 23 klamstiev. Člen zdravotníckeho výboru a podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši minulý týždeň okrem iného konštatoval, že vláda ide de facto rušiť 22 regionálnych nemocníc, pričom chce zlikvidovať 38 % všetkých akútnych lôžok, čo je 10 729 lôžok, ktoré v slovenských nemocniciach máme. Bittó Cigániková na pondelňajšej tlačovej besede poukázala na to, že sa optimalizáciou siete nemocníc žiadna nemocnica rušiť nebude, ide len o ich transformáciu. K avizovanému rušeniu akútnych lôžok apelovala na to, že ich je pravidelne neobsadených v priemere 42 % a zároveň chýbajú lôžka pre následnú starostlivosť.

Pravdou podľa predsedníčky zdravotníckeho výboru nie sú ani tvrdenia Hlasu-SD, podľa ktorého plán obnovy neráta s pomocou pre neštátne nemocnice. „Nie je pravda, že s ňou neráta, pretože sa budú vyhlasovať verejné výzvy na prístrojové vybavenie, kam sa budú môcť prihlasovať všetci zriaďovatelia,“ konštatovala s tým, že súčasťou plánu obnovy je aj reforma všeobecnej ambulantnej starostlivosti. Vyvrátila tiež tvrdenia opozičnej strany, podľa ktorej sa pri úraze budú pacienti presúvať do iných nemocníc. Bittó Cigániková upozornila, že reforma sa týka najmä plánovanej starostlivosti, základná urgentná starostlivosť tak nebude nijako ovplyvnená, k dispozícii pritom bude pacientom do 30 minút. Čo sa týka pôrodníc, tým sa zmiernili podmienky na 800 až tisíc pôrodov ročne, dôležitým kritériom je časová dostupnosť do 30 minút.

Bittó Cigániková tiež konštatovala, že oproti priemeru OECD máme o 33 % viac akútnych lôžok a o 12 % nižšiu obložnosť. „Máme jednu z najhustejších sietí nemocníc v Európe, ale my ju nevieme uživiť. Nemáme na takúto hustú sieť personál ani vybavenie. Toto nám tu nechal Smer-SD a Hlas-SD a toto nám tu treba upratať,“ doplnila. Šéfka Výboru NR SR pre zdravotníctvo taktiež upozornila, že rezort zdravotníctva zatiaľ nezverejnil finálny dokument optimalizácie siete nemocníc, rokovania totiž stále nie sú ukončené. Ako však doplnila, reforma do veľkej miery vychádza zo stratifikácie exministerky Kalavskej, ktorá bola nominantkou Smeru-SD.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.