BITTÓ CIGÁNIKOVÁ: VYUŽÍVANIE FINANCIÍ MINISTERSTVOM ZDRAVOTNÍCTVA JE POCHYBNÉ

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zamestnáva na dohodu enormný počet ľudí. Vyplýva to zo správy Rady pre štátnu službu, o ktorej informovali zástupcovia strany SaS na stredajšej tlačovej konferencii. Rada podľa nich odporúča, aby to prešetril Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR i Národný inšpektorát práce.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 24.05.2023

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zamestnáva na dohodu enormný počet ľudí. Vyplýva to zo správy Rady pre štátnu službu, o ktorej informovali zástupcovia strany SaS na stredajšej tlačovej konferencii. Rada podľa nich odporúča, aby to prešetril Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR i Národný inšpektorát práce.

Poslankyňa parlamentu Jana Bittó Cigániková (SaS) priblížila, že kým vlani uzavreli na ministerstve zdravotníctva 788, v roku 2021 to bolo 716 dohôd. "Z pohľadu rady je tento počet enormný a vytvára otázniky z pohľadu efektívnosti vynakladania financií z rozpočtu," priblížila. Ozrejmila, že istý počet odborníkov na dohodu navyše si vyžiadala mimoriadna situácia, spôsobená pandémiou, ale aj vytváranie medicínskych štandardov.

V súčasnosti však podľa nej dôvody pominuli. Predseda parlamentného výboru pre sociálne veci Vladimír Ledecký (SaS) dodal, že počet dohodárov sa medziročne zvýšil na všetkých úradoch. Kým v roku 2021 ich bolo 7955 v roku 2022 ich bolo 9015. Správa informuje aj o náraste počtu štátnych úradníkov na ministerstvách.

"Za rok vzrástol počet zamestnancov na ministerstvách o 600 ľudí. To znamená jedno priemerné ministerstvo na Slovensku. Medzi rokom 2019 a 2021 došlo k nárastu obsadených štátnozamestnaneckých miest o 1718," priblížil Ledecký. Zdôraznil, že každý zamestnanec predstavuje tlak pre štátny rozpočet, preto by ich malo byť zamestnaných len toľko, koľko je potrebné.

Rada tiež podľa jeho slov v správe konštatuje obrovský problém v nadužívanosti osobného platu. "Mali by ho poberať zamestnanci, ktorí sú vysokí špecialisti a sú pre ministerstvo nevyhnutní," ozrejmil Ledecký s tým, že ide o plat vo výške viac ako 5000 eur.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.