BITTÓ CIGÁNIKOVÁ: ZÁKON O POMOCI TEHOTNÝM OBMEDZÍ PRÍSTUP K POTRATOM
Jana Bittó Cigániková: Štyri dni v kombinácii s výhradou vo svedomí, v kombinácii s tým, čo zistila neziskovka Možnosť voľby, že až tretina zdravotníckych zariadení neposkytuje tento zákrok, môže spôsobiť, že ženy sa na interrupciu nedostanú alebo ju nestihnú.
Návrh zákona o pomoci tehotným ženám, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu posunuli do druhého čítania, obmedzí prístup k interrupciám. Tvrdí to predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS). Kritizuje najmä predĺženie lehoty na rozmyslenie si toho, či žena podstúpi potrat.
"Štyri dni v kombinácii s výhradou vo svedomí, v kombinácii s tým, čo zistila neziskovka Možnosť voľby, že až tretina zdravotníckych zariadení neposkytuje tento zákrok, môže spôsobiť, že ženy sa na interrupciu nedostanú alebo ju nestihnú," uviedla v stanovisku Bittó Cigániková. Dodala, že predkladatelia návrhu svoju energiu a silu využívajú do veľkej miery na to, aby zasahovali do práv žien. Návrh legislatívy hovorí aj o zákaze reklamy na potraty, tiež o premenovaní umelého prerušenia tehotenstva na umelé ukončenie tehotenstva. Poslanci chcú návrhom zaviesť osobitný príspevok vo výške 3170,14 eura pri narodení dieťaťa so zdravotným znevýhodnením. Legislatíva hovorí tiež o tom, že zariadenie núdzového bývania by mohli využívať aj tehotné matky. Zákon by mal vytvoriť žene možnosť požiadať o utajenie svojej osoby v súvislosti s pôrodom.
Jedna z predkladateliek návrhu Anna Záborská (OĽANO) po hlasovaní avizovala pozmeňujúci návrh, ktorý má zmeniť čas na rozmyslenie pre potrat na 72 hodín. Je možné, že predložia aj pozmeňujúci návrh, ktorý by hovoril o tom, že hoci sa lehota predlžuje, ak by žena nestihla ísť na ukončenie tehotenstva, lekár by sa mohol zo zdravotných dôvodov vrátiť k 48 hodinám. Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) takisto tvrdí, že lehota 96 hodín je extrémne dlhá a že jej cieľom je znemožniť ženám dostať sa k umelému prerušeniu tehotenstva. Návrhom sa podľa PS obmedzujú práva žien. "Nechávame meniť štát na ideologické ihrisko, poslanci nebojujú za skutočné potreby," uviedla na tlačovej konferencii predsedníčka PS Irena Bihariová. Ide podľa nej o kroky, ktoré by mali "komplikovať a jatriť svedomie tisícom žien, ktoré stoja pred jedným z najťažších rozhodnutí vo svojom živote".
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.