BLANÁR CHCE, ABY VLÁDNE PROTIPANDEMICKÉ VYHLÁŠKY PREVZAL ÚSTAVNÝ SÚD

Podľa podpredsedu strany SMER-SD Juraja Blanára by mali byť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktoré sa týkajú protipandemických opatrení riadne schválené Ústavným súdom SR. Tvrdí, že sa tým zníži napätie medzi Slovákmi a koalícii tak opadne ťarcha zo spätnej väzby od občanov SR. 

Foto sita/kancelária NR SR
Dátum 12.11.2021

Smer-SD predložil do Národnej rady (NR) SR návrh uznesenia. Jeho prijatím by mal parlament zaviazať Ústavný súd (ÚS) SR, aby "v záujme predchádzania konfliktom a právnej istoty a stability bez ďalších prieťahov rozhodol o podaní generálneho prokurátora SR z 18. marca 2021, ako aj o ďalších obdobných podaniach". Podpredseda snemovne a Smeru-SD Juraj Blanár dodal, že okrem vedenia prokuratúry sa na ÚS pre pandemické opatrenia obrátili aj poslanci Smeru-SD. Podotkol, že rozhodnutie súdu by mohlo prispieť aj k zmierňovaniu napätia, keďže občania často nesúhlasia s opatreniami vydanými len na základe vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR.

"Vy máte najväčšiu ťarchu za prijímanie opatrení, a potom aj za spätnú väzbu, ktorú dostávate od občanov SR. A tá spätná väzba od občanov SR je veľmi zlá," prihovoril sa vládnej koalícii. Kritizoval spôsob komunikácie predstaviteľov vlády o prijímaných opatreniach počas pandémie.

Poukázal aj na situáciu v spoločnosti a na napätie medzi občanmi, ktorí sa obávajú porušovania práva. "Zhodneme sa na tom, že nejaká autorita tu musí byť," povedal s tým, že v oblasti dodržiavania zákonnosti a ústavnosti by to mal byť práve ÚS. Ten by mal podľa neho rozhodnúť, či je možné obmedzovať ľudské práva len na základe vyhlášok. Blanár hovorí o potrebe rýchleho rozhodnutia najmä v takýchto závažných situáciách. Stanovisko ÚS budú podľa neho všetci rešpektovať.


Okrem toho Blanár kritizoval, že k aktuálne prerokovávanému vládnemu návrhu zmien súvisiacich s pandémiou nemajú poslanci konkrétne vyhlášky, ktoré by prípadné opatrenia zavádzali. Hovorí o možnom porušení rokovacieho poriadku.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková to tak nevidí. Vysvetlila, že prerokovávaná právna úprava vytvára priestor na rozhodnutie vlády a prijatie vyhlášky, ktorá bude opatrenia upravovať. "Ak by vláda došla k záveru, že zatiaľ taká situácia nie je, tak možno k tomu rozhodnutiu ani nepríde," povedala. V súvislosti s ÚS súhlasí s Blanárom, že táto inštitúcia je kľúčovou a dôležitou. Poukázala na to, že tento súd už mohol zasiahnuť v súvislosti s opatreniami, no neurobil to. Považuje ale za legitímne právo poslancov, aby sa na ÚS obrátili. "Ten sa tým určite bude zaoberať so všetkými možnosťami, ktoré má," doplnila Kolíková.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.