BLINKEN: AMERICKO-POĽSKÉ PARTNERSTVO JE SILNÉ A EFEKTÍVNE

Šéf poľskej diplomacie Zbigniew Rau dodal, že rokovania s Antonym Blinkenom sa týkali aj „súčasnej a budúcej“ prítomnosti amerických vojakov v krajinách východného krídla NATO. Zvýšenie ich počtu v Poľsku pritom podľa jeho slov nemožno vylúčiť.

Foto SITA/AP
Dátum 10.12.2022

Partnerstvo Spojených štátov a Poľska nebolo nikdy dôležitejšie a efektívnejšie ako teraz. Vyhlásil to v piatok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na stretnutí so svojím poľským rezortným kolegom Zbigniewom Rauom. Blinken sa s Rauom stretol vo Washingtone. Témou ich rokovania bola okrem iného invázia Ruska na Ukrajinu a ďalšia podpora Kyjeva.

„Vďaka poľskému vodcovstvu stojíme pevne pri podporovaní Ukrajiny vo svetle ruskej agresie, ktoré súvisí s bezpečnostnou, ekonomickou a humanitárnou pomocou,“ uviedol Blinken. Rau uviedol, že pri predchádzajúcom stretnutí s Blinkenom neočakával, že Rusko napadne Ukrajinu. „Napriek tomu, keď nastala táto tragická udalosť, sme ako spojenci a členovia NATO reagovali pevne, húževnato a odhodlane, aby sme bránili nášho partnera,“ vyhlásil Rau.

Obaja ministri sa počas rokovania zhodli, že v súčasnosti je prioritou vzdušná obrana Ukrajiny. „Blinken vyjadril obavy v súvislosti s ďalšou vlnou utečencov z Ukrajiny a v tomto kontexte sme diskutovali aj o problematike bezpečného neba nad Ukrajinou,“ uviedol šéf poľskej diplomacie. Rau znovu zopakoval postoj Poľska, že rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa môžu začať až po vyhnaní ruských vojakov z Ukrajiny.

„Tento postoj presadzujeme medzi spojencami z NATO. Väčšina krajín z východného krídla nás podporuje a nikto z účastníkov dialógu v USA nenaznačil inú alternatívu k tejto pozícii,“ povedal. Šéf poľskej diplomacie dodal, že rokovania s Blinkenom sa týkali aj „súčasnej a budúcej“ prítomnosti amerických vojakov v krajinách východného krídla NATO. Zvýšenie ich počtu v Poľsku pritom podľa jeho slov nemožno vylúčiť.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.