BLINKEN: HAMAS K PRÍMERIU NAVRHOL NEVYKONATEĽNÉ ZMENY

Blinken, americký minster zahraničných vecí: Je načase, aby sa prestalo vyjednávať a začalo sa prímerie. Môže sa stať, že Hamas bude naďalej hovoriť nie. Myslím, že všetkým na svete bude jasné, že je to na nich a že sa rozhodli pokračovať vo vojne, ktorú začali. 

Foto 
Dátum 12.06.2024

Palestínske militantné hnutie Hamas vo svojej odpovedi na americký plán prímeria v Pásme Gazy samo navrhlo viacero zmien. Niektoré z nich sú vykonateľné, niektoré nie, vyhlásil v stredu minister zahraničných vecí USA Antony Blinken v Katare, informuje TASR podľa britského denníka The Guardian. Plán na prímerie predložil 31. mája americký prezident Biden.

Jeho text okrem prímeria zahŕňa aj prepustenie všetkých rukojemníkov a výrazné a udržateľné navýšenie prísunu humanitárnej pomoci do tejto enklávy. Hamas a Palestínsky islamský džihád v utorok večer deklarovali "svoju pripravenosť" dosiahnuť dohodu o trvalom prímerí v Gaze, podľa nemenovaného izraelského predstaviteľa však Hamas odmietol americký plán, pričom "zmenil všetky hlavné a najvýznamnejšie parametre".

V podobnom duchu sa v stredu vyjadril aj šéf americkej diplomacie Blinken na spoločnej tlačovej konferencii s katarským premiérom Muhammadom binom Abdarrahmánom Ál Sáním v Dauhe. "Hamas mohol odpovedať jediným slovom: áno. Namiesto toho čakal takmer dva týždne a požiadal o mnohé zmeny. Niektoré zmeny sú uskutočniteľné, niektoré nie," povedal Blinken.

Bližšie informácie, o aké zmeny by mohlo ísť, neuviedol, vyjednávači sa však podľa neho budú naďalej snažiť uzavrieť dohodu. Upozornil aj na jednu skutočnosť z rokovaní, počas ktorých jedna zo strán opakovane mení a predkladá svoje vlastné požiadavky vrátane zmien v záležitostiach, s ktorými sama predtým súhlasila. To podľa Blinkena vyvoláva otázku, či táto strana "postupuje v súlade s dobrými úmyslami alebo nie".

"Je načase, aby sa prestalo vyjednávať a začalo sa prímerie. Môže sa stať, že Hamas bude naďalej hovoriť "nie". (Potom) si myslím, že všetkým na svete bude jasné, že je to na nich a že sa rozhodli pokračovať vo vojne, ktorú začali," dodal americký minister. Spojené štáty podľa neho v najbližších týždňoch predstavia "kľúčové prvky plánovania vrátane konkrétnych nápadov, ako zvládnuť riadenie, bezpečnosť a rekonštrukciu" povojnového Pásma Gazy.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.