BLINKEN TVRDÍ, ŽE PRÍMERIE V GAZE NEDOVOĽUJE HAMAS

Blinken do Izraela pricestoval zo Saudskej Arábie a Jordánska. V rámci sprostredkovateľského úsilia vyjednávačov v Káhire sa teraz očakáva odpoveď Hamasu. Izrael oznámil rýchly začiatok svojej kontroverznej ofenzívy v meste Rafah na juhu Pásma Gazy, ak sa nedosiahne dohoda.

Foto SITA/AP
Dátum 01.05.2024

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa stretol s izraelským prezidentom Isaacom Herzogom v stredu ráno na úvod nového kola rozhovorov zameraných na dosiahnutie prímeria vo vojne v Pásme Gazy. Podľa Herzoga je prepustenie rukojemníkov zadržiavaných palestínskym islamistickým Hamasom momentálne najvyššou prioritou, informuje TASR podľa agentúry DPA.

"Sme odhodlaní dosiahnuť prímerie, ktoré privedie rukojemníkov domov, a dosiahnuť to teraz. Jediný dôvod, prečo by sa to nepodarilo, je kvôli Hamasu," povedal Blinken. Podľa jeho slov je na stole návrh prímeria.  "Aj keď pracujeme s neoblomným odhodlaním dosiahnuť prímerie, ktoré privedie rukojemníkov domov, musíme sa zamerať aj na ľudí v Gaze, ktorí trpia krížovou paľbou Hamasu.

Aby získali pomoc, ktorú potrebujú – jedlo, lieky, vodu, prístrešie – to je tiež veľmi dôležité v našej mysli a pri práci, ktorú robíme," dodal. O týchto otázkach bude  Blinken neskôr rokovať aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom v Jeruzaleme. Šéf americkej diplomacie predtým hovoril o "veľmi, veľmi veľkorysom" návrhu Izraela na dohodu s Hamasom.

Blinken do Izraela pricestoval zo Saudskej Arábie a Jordánska. V rámci sprostredkovateľského úsilia vyjednávačov v Káhire sa teraz očakáva odpoveď Hamasu. Izrael oznámil rýchly začiatok svojej kontroverznej ofenzívy v meste Rafah na juhu Pásma Gazy, ak sa nedosiahne dohoda.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.