BOJ PROTI MÝTOM

V Galérii Aircraft pri Letisku M. R. Štefánika v Bratislave si do 22. júla môžete bezplatne pozrieť výstavu  venovanú udalostiam druhej svetovej vojny

Foto LENKA MAYEROVÁ
Dátum 27.05.2018

BRATISLAVA 27. mája (Extra plus) - Hudobné zoskupenie Babkiny vnuki v zložení Vladimir, Jevgenij a Valentin otvorili 22. mája o 18. hodine interaktívnu výstavu Vojna a mýty v Galérii Aircraft pri Letisku M. R. Štefánika v Bratislave. „Pre nás nie je Slovensko len bratskou krajinou, ale takmer rodnou. Máme tu veľa priateľov. Páči sa nám, že naše jazyky sú také blízke a nie je problém s komunikáciou. Samozrejme, máte krásne dievčatá a báječné pivo, takže tu nie sme poslednýkrát,“ priznali speváci, ktorí podľa kultúrneho atašé Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku Vladislava Kulikova vystupovali i počas tohtoročných najväčších osláv víťazstva nad fašizmom v Moskve.

Podľa slov Veľvyslanca Ruskej federácie na Slovensku Alexeja Fedotova sa v poslednom čase nahromadilo veľa mýtov o druhej svetovej vojne a úlohou výstavy Ruskej vojenskej historickej spoločnosti je tieto mýty vyvrátiť. „Výstava je zaujímavá svojou formou. Nachádzajú sa tu veľkoformátové fotografie, ktoré dávajú presný obraz toho čo sa dialo na fronte. Netreba sa prizerať, obraz ťa sám vtiahne do reality v čase vojny a bojov,“ dodal Fedotov.

Prehliadková trasa výstavy prechádza tematickými časťami zobrazujúc malé aj veľké odhalenia v zápase o historickú pravdu. Podľa organizátorov je veľmi razantnou odpoveďou falzifikátrom dejín, ktorí sa usilujú o revíziu výsledkov druhej svetovej vojny.

„Je veľmi dôležité, aby mládež vedela, čo sa dialo počas druhej svetovej vojny. Dnes to už nie všetci vedia, nevedia koľko bolo mŕtvych počas tej vojny, kto v skutočnosti oslobodzoval celú Európu vrátane Slovenska a preto pre študentov a školákov je táto výstava veľmi potrebná,“ vyhlásil radca – vyslanec Andrej Šabanov. Ján Čarnogurský ďalej upozornil na to, že výstava opäť pripomína priebeh Veľkej vlasteneckej vojny a víťazstvo Sovietskeho zväzu, ktoré položilo základy toho, že aj my dnes môžeme žiť nielen v mieri, ale aj bez nátlaku.

Výstava, ktorá potrvá do 22. júla je určená najmä študentom, je bezplatná a už teraz o ňu prejavili záujem viaceré bratislavské gymnáziá. Na jej otvorení zúčastnili Noční vlci, osobnosti z politického, spoločenského, kultúrneho i podnikateľského prostredia, ale aj naša šéfredaktorka Extra plus Lenka Mayerová.

 

 

 

 

 

 

Fotogaléria