BOJ PROTI RASIZMU VYÚSTIL DO RASIZMU VOČI BELOŠSKÉMU OBYVATEĽSTVU

Podľa aktivistu Tima Wisea, ktorému poskytla priestor progresívna vysielacia stanica CNN, si biele deti nezaslúžia nevinné detstvo a je potrebné ich prevychovať.

Foto TASR/AP
Dátum 23.07.2020

Zabitie Georgea Floyda vyvolalo v USA vlnu masívnych nepokojov, ktoré boli na počudovanie mnohých mimoriadne dobre organizované. Objavili sa dokonca teórie, podľa ktorých Floyd v skutočnosti neumrel a išlo len o zámienku na vyvolanie protestov namierených proti belochom. Čo sa propagande a hnutiu Black Lives Matter podarilo za uplynulý mesiac dosiahnuť?

Deti si nezaslúžia nevinnosť

Podľa aktivistu Tima Wisea, ktorému poskytla priestor progresívna vysielacia stanica CNN, si biele deti nezaslúžia nevinné detstvo a je potrebné ich prevychovať, aby cítili vinu za svoje biele privilégium. „Myslím si, že pre biele deti je dôležité, aby sa držali v línii nášho správneho myslenia. Keď afroamerickým deťom v tejto zemi nie je povolené prežiť nevinnosť a detstvo bez strachu, že ich zabije polícia alebo budú nejakým iným spôsobom vystrčení na okraj, tak ani naše deti si nezaslúžia nevinnosť,“ vyhlásil Tim Wise. Neskôr moderátorka CNN Poppy Harlowová citovala v priamom prenose list zo školy s pokynmi pre bielych rodičov, podľa ktorých by mali svoje deti učiť o bielom privilégiu.

Hra písmen

V súvislosti s rasovými nepokojmi, ktoré sa zo Spojených štátov rozšírili prakticky do celého západného sveta, prichádza do popredia aj revízia názvov rôznych bežných vecí, ktoré by sa mohli Afroameričanom javiť ako diskriminačné, urážajúce či rasistické. Sme svedkami premenovania či snáh o premenovanie niektorých ulíc, problémom sú i názvy tradičných cukroviniek a prekážajú aj výrazy používané v počítačovej terminológii. Tlaky hnutia Black Lives Matter a jeho sympatizantov majú však za následok nielen zmenu obsahu slov, ale aj ich formy. Jedným z príkladov je zvláštne rozhodnutie redakcie populárnych amerických novín Chicago Sun-Times. Redaktori periodika musia najnovšie pri prídavných menách „čierny“ alebo „černošský“ (anglicky black) písať veľké začiatočné písmeno „B“. Podľa vysvetlenia vedenia sa tak má diať pri opise kultúry, etnicity alebo skupiny Afroameričanov. „Toto rozhodnutie sme urobili po nadviazaní dialógov s ľuďmi vnútri, ale aj mimo našej redakcie a firmy vrátane čitateľov a zamestnancov,“ uvádza v texte Chicago Sun-Times. Vedenie média dalo zároveň svojim podriadeným pokyn, aby v rovnakej situácii používali pri beloch (anglicky white) naďalej malé písmeno „w“. Výkonnou riaditeľkou novín je Afroameričanka Nykia Wrightová, ktorá bola spolu s hlavným belošským editorom Chrisom Fuscom pod textom oznamujúcim zavedenie novinky podpísaná.

Blacklist verzus whitelist

Výrazov, ktoré majú údajne zárodky v otroctve, sa zbavujú aj veľké technologické spoločnosti. Jednou z prvých je GitHub, patriaca pod Microsoft, ktorá prestane používať výrazy whitelist a blacklist. Dôvodom je snaha o podporu postihnutej komunity a vyhýbanie sa rasovej neznášanlivosti. Pre podobnú politiku sa rozhodol i Google, ktorý už v októbri minulého roka vydal pravidlá, ako pri programovaní písať rasovo neutrálne kódy. Taktiež sa pritom vyhýbajú slovíčkam blacklist a whitelist. Google má ťažkú úlohu – musí odstrániť zhruba 2-tisíc kódových referencií na výraz blacklist.

Útok na tradície

S „rasizmom“ bojujú po svojom aj v Holandsku. Tamojší premiér Mark Rutte chce zakázať Čierneho Petra, ktorý pri obdarúvaní detí sprevádza Sv. Mikuláša podobne ako u nás čert, lebo je vraj karikatúrou Afroameričanov. Rutte poznamenal, že od roku 2013 stretol množstvo ľudí vrátane malých detí, ktoré sa cítili byť diskriminované preto, že sú tmavej pleti rovnako ako Mikulášov pomocník. Čierny Peter, po holandsky Zwarte Piet, sprevádza podľa tradície Sv. Mikuláša zo Španielska do Holandska a predstavuje postavu španielskeho Maura. Nakoľko majú Maurovia tmavšiu pokožku, má aj táto postava tvár začiernenú od sadze, navyše podľa legendy nosí deťom darčeky spúšťaním sa cez komín. „Nabudúce nám budú chcieť zakázať čertov, preto aj tí majú začiernenú tvár! Chcú zrušiť všetky tradície a všetku národnú hrdosť,“ upozornil český herec Radim Fiala.

(Ne)záleží na všetkých životoch

Po prepuknutí šialenstva hlasovali poslanci Európskeho parlamentu o uznesení proti rasizmu. Rozhodovalo sa medzi dvomi vyhláseniami. Prvé znelo „Europarlament vyhlasuje, že na životoch černochov záleží“ a to druhé „Europarlament vyhlasuje, že na životoch všetkých záleží“. „Takmer všetci europoslanci zo Slovenska zahlasovali iba za prvú alternatívu iba preto, aby sa zapáčili v slniečkarskom Bruseli. Takto si tam potichu gazdujú a dúfajú, že ľudia na Slovensku sa o ich činnosti nedozvedia,“ informoval na svojom Facebooku 22. júna europoslanec Milan Uhrík.

Záleží na všetkých životoch. Záleží na živote nenarodeného dieťaťa, dospelého i starca. Záleží na živote každého človeka bez ohľadu na jeho rasu, etnicitu, náboženstvo či sexuálnu orientáciu. Pokiaľ niekto vyhlási, že biele deti si nezaslúžia nevinnosť a majú pykať za hriechy svojich predkov, ide o rasistu, ktorý by sa mal so svojimi názormi vrátiť do jaskyne. Nech už to bolo s Georgeom Floydom akokoľvek, najavo vyšlo jediné – rasizmus má vo svete stále silné postavenie, nie je však namierený len proti ľuďom tmavej pleti, ale i opačne. A to nie je v poriadku, ani pokiaľ ide o pomstu z čias kolonializmu, ako počas protestov mnohí tvrdili.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.