BORISOV TRIUMF

Novým britským premiérom bude B. Johnson, odchod Británie z EÚ prisľúbil 31. októbra

Foto ARCHÍV
Dátum 23.07.2019

LONDÝN 23. júla (Teraz.sk/TASR/Extra plus) - Novým britským premiérom a lídrom Konzervatívnej strany bude bývalý minister zahraničných vecí a niekdajší starosta Londýna Boris Johnson. Informovala o tom v stredu spravodajská televízia Sky News. Členovia Konzervatívnej strany sa v hlasovaní poštou rozhodovali medzi dvoma kandidátmi, ktorými boli Boris Johnson a súčasný minister zahraničných vecí Jeremy Hunt.

Na vnútrostraníckom hlasovaní poštou, ktoré sa konalo od 6. do 22. júla, sa zúčastnilo 87,4 percenta zo 160-tisíc členov Konzervatívnej strany. Za Johnsonovho protikandidáta Jeremyho Hunta hlasovalo 46.656 konzervatívcov, Johnsonovi dalo svoj hlas 92.153 členov strany. Neplatných bolo 509 odovzdaných hlasov. Johnson sa postu lídra Konzervatívnej strany a s najväčšou pravdepodobnosťou aj britského premiéra ujme po Therese Mayovej, ktorá z postu líderky odstúpila 7. júna. 

Novozvolený líder Konzervatívnej strany a s najväčšou pravdepodobnosťou nový britský premiér Boris Johnson v utorok po oznámení výsledkov vnútrostraníckych volieb v utorok pripustil, že jeho zvolenie nemusí byť všeobecne akceptované vzhľadom na jeho postoj k odchodu Británie z EÚ, napísala na svojej webovej stránke spravodajská televízia Sky News.

Johnson zopakoval, že Británia opustí EÚ 31. októbra. "Opäť budeme veriť v seba," povedal v súvislosti s brexitom Johnson v Centre kráľovnej Alžbety II. v Londýne s tým, že Británia bude mať po brexite skvelú políciu, skvelé vzdelanie a porazí všetky negatívne veci.  

"Viem že sa nájdu ľudia, ktorí budú múdrosť nášho rozhodnutia spochybňovať," povedal Johnsnon. "Dnes, v dôležitej chvíli našich dejín, nastal čas, keď musíme zosúladiť dva vznešené inštinkty," dodal Johnson s tým, že Británia bude musieť spojiť svoje "priateľstvo" s EÚ s túžbou vziať demokratickú správu krajiny do vlastných rúk.

Johnson ešte pred oznámením výsledkov hlasovania poštou, ktorého sa mohlo zúčastniť 160.000 členov Konzervatívnej strany, povedal, že lepšie bude odísť z EÚ bez dohody ako so zlou dohodou.