BORRELL: KROKY RUSKA SÚ SÚČASŤOU NÁTLAKU

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell vo štvrtok uviedol, že by nemali prebiehať žiadne rokovania s ruskými predstaviteľmi o budúcnosti Ukrajiny, pokiaľ Rusko zhromažďuje svoje vojská v blízkosti jej hraníc.

Foto SITA/AP
Dátum 14.01.2022

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell vo štvrtok uviedol, že by nemali prebiehať žiadne rokovania s ruskými predstaviteľmi o budúcnosti Ukrajiny, pokiaľ Rusko zhromažďuje svoje vojská v blízkosti jej hraníc, píše agentúra AFP.
      
"Kroky Ruska sú súčasťou nátlaku," povedal Borrell novinárom pred neformálnym rokovaním šéfov diplomacií a obrany EÚ s tým, že "žiadne rokovania by sa nemali konať pod tlakom". Neformálne stretnutie bolo usporiadané po tom, ako pondelkové rokovania medzi ruskými a americkými diplomatmi v Ženeve nepriniesli pokrok a obe strany sa dohodli, že rozhovory budú ďalej pokračovať.  "So Spojenými štátmi sme v posledných dňoch mimoriadne dobre skoordinovaní... Boli sme ubezpečení, že bez blízkej koordinácie s Európou a bez účasti Európanov nebude o ničom rozhodnuté a nič nebude vyjednané," uviedol Borrell.
      
Šéf diplomacie EÚ zároveň uviedol, že na štvrtkovom stretnutí "nebudú prijaté nijaké rozhodnutia, pretože ide o neformálne stretnutie". Spojené štáty a ich spojenci obviňujú Rusko z toho, že plánuje inváziu na Ukrajinu, keďže podľa nich na hraniciach v blízkosti susednej krajiny zhromaždilo okolo 100.000 vojakov. Tento krok Ruska vyvolal obavy, že sa budú opakovať udalosti z roku 2014, keď anektovalo polostrov Krym a na východe Ukrajiny vypuklo povstanie proruských separatistov, ktoré si vyžiadalo už vyše 13.000 obetí. S rastúcim napätím začalo Rusko požadovať, aby NATO neprijímalo nových členov vrátane Ukrajiny, a žiada od Severoatlantickej aliancie tiež bezpečnostné záruky. V tejto súvislosti tento týždeň prebiehajú v Európe rokovania medzi predstaviteľmi Ruska, NATO a USA.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.