BORRELL ODSÚDIL UMIESTNENIE RUSKÝCH JADROVÝCH ZBRANÍ V BIELORUSKU

Tento krok povedie k ďalšiemu mimoriadne nebezpečnému stupňovaniu, uviedol šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vo štvrtok oznámil, Rusko už začalo s presunom taktických jadrových zbraní do Bieloruska.

Foto SITA/AP
Dátum 27.05.2023

Európska únie v piatok slovne odsúdila dohodu medzi Ruskom a Bieloruskom, ktorá povoľuje umiestnenie ruských jadrových zbraní na bieloruskom území. TASR správu prevzala z agentúry Reuters. "Tento krok povedie k ďalšiemu mimoriadne nebezpečnému stupňovaniu," uviedol šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vo štvrtok oznámil, Rusko už začalo s presunom taktických jadrových zbraní do Bieloruska.Ruský prezident plán na umiestnenie týchto zbraní oznámil ešte v marci. Toto rozhodnutie je však podľa Borrella v rozpore s viacerými medzinárodnými dohodami. "Žiadame Rusko, aby tieto záväzky dodržiavalo," povedal.

Bielorusko je podľa jeho slov spolupáchateľom v ruskej nezákonnej a nevyprovokovanej vojne proti Ukrajine."Vyzývame bieloruské úrady, aby okamžite prestali so svojou podporou ruskej agresívnej vojny na Ukrajine a zvrátili rozhodnutia, ktoré môžu len prispieť k zvýšeniu napätia v oblasti a oslabiť zvrchovanosť Bieloruska," uviedol.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.