BREIVIK POŽIADA O PODMIENEČNÉ PREPUSTENIE Z VÄZENIA

Anders Breivik v júli 2011 zabil osem ľudí podomácky zostrojenou bombou nastraženou v automobile; následne postrieľal ďalších 69 osôb na neďalekom ostrove Utöya. Odpykáva si 21-ročný trest, ktoré možno neobmedzene predlžovať.

Foto archív
Dátum 17.09.2020

OSLO 17. septembra (TASR/extraplus.sk) - Nórsky terorista Anders Breivik požiada o podmienečné prepustenie z väzenia. Jeho právnik to v stredu uviedol pre tamojší denník Verdens Gang (VG), ktorý cituje tlačová agentúra Reuters.

Breivik, krajne pravicový extrémista, v júli 2011 podomácky zostrojenou bombou nastraženou v automobile, ktorý zaparkoval vo vládnej štvrti v Osle, zabil 8 ľudí. Následne postrieľal ďalších 69 osôb na neďalekom ostrove Utöya, kde sa konal mládežnícky tábor Strany práce (AP). Išlo o najhoršie krviprelievanie na území Nórska v mierových časoch.

Breivik (41) si odpykáva trest odňatia slobody vo výške 21 rokov, čo je v tejto škandinávskej krajine maximálna sadzba, ktorá však môže byť neobmedzene predlžovaná. Zatiaľ čo Breivik môže požiadať o podmienečné prepustenie z väzenia po odpykaní si prvých desiatich rokov svojho trestu - tento termín dosiahne v júli 2021 -, závisí od rozhodnutia súdov, či je prepustenie primerané.

"Na jeho prianie som zaslal žiadosť o podmienečné prepustenie. Je to právo, ktoré majú všetci väzni a ktoré on chce využiť," uviedol pre VG Breivikov advokát Öystein Storrvik. Reakcie na túto správu boli okamžité a negatívne. "Nikdy sa nedostane na slobodu. Nikdy!" napísal na Twitteri riadiaci starosta Osla Raymond Johansen, ktorý bol v čase útokov generálnym tajomníkom AP.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.