BROCKOVÁ: AMERIKA JE PRE NÁS, EURÓPSKU ÚNIU, NAJBLIŽŠÍ PARTNER

Štátna tajomníčka Ingrid Brocková vysoko ocenila znovuangažovanosť USA v multilaterálnej agende a ich pripravenosť posilňovať spoločný dialóg medzi EÚ a USA v oblasti rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci.

Foto FACEBOOK/INGRID BROCKOVÁ
Dátum 20.11.2021

Ministri členských štátov EÚ pre rozvojovú spoluprácu dnes (19. novembra 2021) diskutovali o európsko-amerických vzťahoch v oblasti rozvoja so Samanthou Power, administrátorkou Agentúry Spojených štátov amerických pre medzinárodný rozvoj (USAID) a o problematike vody vo vonkajších vzťahoch Európskej únie s dôrazom na región Strednej Ázie. Na zasadnutí rozvojového segmentu Rady pre zahraničné veci sa zúčastnila aj štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková.
      
V debate so Samanthou Power štátna tajomníčka vysoko ocenila znovuangažovanosť USA v multilaterálnej agende a ich pripravenosť posilňovať spoločný dialóg medzi EÚ a USA v oblasti rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci: „Spojené štáty americké sú pre nás, Európsku úniu, najbližší partner, s ktorým sme pripravení spoločne riešiť globálne výzvy v rozvojovej spolupráci. Obzvlášť dôležitá je podpora ľudských práv a budovanie odolných demokracií po celom svete. SR je pripravená aj naďalej úzko spolupracovať s USAID, osobitne v krajinách Východného partnerstva a na západnom Balkáne, kde môže SR odovzdávať svoje transformačné a eurointegračné skúsenosti.“ V diskusii o aspekte vody, s dôrazom na región Strednej Ázie, Ingrid Brocková upozornila: „EÚ je premiant v oblasti rozvoja s dôrazom na vodu na globálnej úrovni, má jedinečné know-how, ktoré poskytuje tretím štátom. Je potrebné tieto znalosti cielene využívať za predpokladu efektívneho využitia vonkajších finančných nástrojov Únie. Zároveň, nasledujúce dva roky budú v znamení veľkých svetových konferencií venovaných vode, ako napríklad Konferencia OSN o vodnej dekáde v roku 2023. Na týchto fórach musí EÚ vystupovať jednotne a koordinovane s cieľom efektívneho budovania vodných systémov a manažmentu vody s prihliadnutím na Agendu 2030 a Parížsku dohodu.“
      
V otázke angažovania SR v sektore vody v Strednej Ázii Ingrid Brocková uviedla, že problematika vody je dlhodobo súčasťou aktivít rozvojovej spolupráce SR. „Slovensko je pripravené pokračovať v zdieľaní skúseností a vedomostí našich expertov v oblastiach, akými sú napr. vodné hospodárstvo, zásobovanie pitnou vodou, či čistenie odpadových vôd, aj s krajinami Strednej Ázie, ktorá bola predmetom diskusie na dnešnom zasadnutí. Osobitný potenciál jestvuje v spolupráci súkromného sektora s krajinami regiónu, najmä vo sfére zavlažovania alebo výroby energie z vodných elektrární,“ zdôraznila Ingrid Brocková. Ministri pre rozvoj na svojom zasadnutí rovnako prijali aj závery Rady k vode a expertíze európskeho verejného sektora vo vonkajších vzťahoch Únie.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.