BUDAJ: DREVÁRI SA VYJADRUJÚ K MIMOVLÁDKAM AKO OBYČAJNÍ EXTRÉMISTI

Minister životného prostredia Ján Budaj: Aktívnych občanov, ktorí často robia absolútne bezplatne, nazývajú zlodejmi. Nadávky, urážky, falošné čísla, dezinterpretované fakty, to všetko ako by malo prilievať olej do ohňa nejakých extrémistov.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 19.11.2021

Zväz spracovateľov dreva SR (ZSD) používa na adresu ochranárov a mimovládok slovník extrémistických politikov. Na brífingu to dnes povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Reagoval tým na výroky ZDS, že ochranárske neziskové organizácie už roky tunelujú systém ochrany prírody a krajiny na Slovensku.

„Aktívnych občanov, ktorí často robia absolútne bezplatne, nazývajú zlodejmi," povedal Budaj s tým, že združenie nabáda na porušovanie zákonov pri ochrane životného prostredia. „Nadávky, urážky, falošné čísla, dezinterpretované fakty, to všetko ako by malo prilievať olej do ohňa nejakých extrémistov," vyhlásil minister. Doplnil, že vo veci sa chce obrátiť na Republikovú úniu zamestnávateľov, ktorej je ZSD členom.


ZSD v stanovisku zo štvrtka 18. novembra zdôraznil, že zásadne nesúhlasí s tým, aby hospodárska a ochranárska starostlivosť o všetky lesy Slovenska prešla akýmkoľvek spôsobom pod rezort životného prostredia. V tomto rezorte sa totiž podľa ZSD spája nespočetné množstvo rôznych ochranárskych neziskových organizácií, ktoré už roky tunelujú systém ochrany prírody a krajiny na Slovensku a živia svoje aktivity peniazmi z eurofondov. „Takzvaní ochranári z Bratislavy a okolia zasahujú do života sysľov na Muráni, počítajú a ochraňujú medvede v Nízkych i Vysokých Tatrách, „ochraňujú“ hlucháňa hôrneho v Malej Fatre, obmedzujú chov oviec na tradičných pasienkoch na Orave, Kysuciach i pod Poľanou, nedovoľujú vstup do lesov kvôli hniezdeniu vtákov a podobne," skonštatoval ZSD. Podľa zväzu bolo napríklad zo strany ochranárov na projekt ochrany sysľa pasienkového vynaložených 5,4 milióna eur, na monitoring veľkých šeliem osem miliónov eur a na monitoring druhov a biotopov európskeho významu 20,9 milióna eur. „Za roky svojho pôsobenia na projekty podobného druhu minuli „ochranárske neziskovky“ a inštitúcie ministerstva životného prostredia stovky miliónov eur z eurofondov a chystajú svoje nové projekty aj na dojenie Plánu obnovy a odolnosti," uvádza ZSD.

Zväz podľa stanoviska od začiatku žiada, by sa národné parky na Slovensku zreformovali podľa štandardov platných v Európskej únii, aby takýto zákon prešiel riadnym pripomienkovým konaním vo všetkých rezortoch, teda, aby ho predložila Vláda SR na širokú odbornú i laickú diskusiu. „Odmietame ochranársku demagógiu o drancovaní slovenských lesov a nálepkovanie lesníkov a drevárov nelichotivými atribútmi o spolitizovaní témy reformy národných parkov," dodal ZSD.

S návrhom, aby sa na Štátnu ochranu prírody SR (ŠOP SR) nepresunula iba časť lesov v národných parkoch, ale celý štátny podnik Lesy SR prišla iniciatíva „Spoločne pre lesy“. Rezort životného prostredia reagoval, že sa k návrhu vyjadrí až po komplexnom zvážení jeho dôsledkov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.