BUDAJ SI VYDUPAL 200-TISÍC EUR NA PAMÄTNÍK NEŽNEJ REVOLÚCIE

Pamätník má byť umiestnený v Bratislave na Námestí slobody. Miesto schválilo Mestské zastupiteľstvo. Pôjde o ústredné pietne miesto, pri ktorom sa budú organizovať štátne spomienkové akty. Osobitne sa to má týkať štátnych spomienkových aktov v deň štátneho sviatku, 17. novembra.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 24.11.2021

Vláda SR uvoľní zo svojej rezervy 200-tisíc eur na zriadenie Pamätníka demokratickej revolúcie 1989 ako protokolárneho miesta Slovenska v hlavnom meste SR Bratislava. Vyplýva to z návrhu Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR), ktorý dnes vláda schválila na svojom rokovaní. Pamätník má byť umiestnený v Bratislave na Námestí slobody. Miesto schválilo Mestské zastupiteľstvo. Pôjde o ústredné pietne miesto, pri ktorom sa budú organizovať štátne spomienkové akty. Osobitne sa to má týkať štátnych spomienkových aktov v deň štátneho sviatku, 17. novembra.

„Pamätník bude trvalým symbolom masových protestov, celospoločenskej nespokojnosti a túžby po slobode, ktorá bola silnejšia ako strach z následkov občianskej neposlušnosti. Bude pripomínať okamih veľkej súdržnosti, emócií ľudskosti, spolupatričnosti, nádeje a viery v lepšiu občiansku spoločnosť,“ objasnilo MŽP SR. Dodalo, že Pamätník má byť aj symbolom hlbokej úcty k slovenským dejinám. Stopy protestujúceho davu sú podľa neho univerzálny symbol pasívneho občianskeho odporu, ktorý neustúpil, ani sa neznížil k násilnej pomste.

MŽP SR vysvetlilo, že pri budovaní pamätníka sa ráta s práve prebiehajúcou rekonštrukciou celého námestia. Jeho podstava bude skosený štvoruholník, s rozmermi 6 x 10 metrov a výškou dvíhajúcou sa proti sklonu okolia z 0,6 na 1,2 metra. Osadia naň názov Pamätník novembra 1989 a všetkých, ktorí sa zaslúžili o slobodu a demokraciu. „Plastiky bronzových stôp reálnej veľkosti (cca 250 stôp) budú zapustené do betónového bloku, ktorý kopíruje stopu pôvodného „kvetináča“ osadeného pred Úradom vlády. Bronzové stopy budú lícovať s hornou hranou betónu kvetináča,“ priblížilo ministerstvo výslednú ideu zámeru. V predkladacej správe uviedlo, že umelecké stvárnenie Pamätníka vzišlo z medzinárodnej súťaže usporiadanej iniciatívnou skupinou aktivistov. Návrh prerokovala v polovici júla 2019 na svojom stretnutí Komisia pre pamätníkov a výtvarné zásahy do verejného priestoru, ktorá návrh schválila.

Miesto umiestnenia schválilo Mestské zastupiteľstvo a súčasný primátor Matúš Vallo navrhol na zhotovenie vyhradiť v mestskom rozpočte sumu 200-tisíc eur. MŽP SR však konštatovalo, že s vzhľadom na prudký rast cien materiálov, osobitne bronzu, je rozpočet nedostatočný.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.