BUDAJ: SLOVENSKO NEPOTREBUJE VODNÉ NÁDRŽE

Podľa šéfa rezortu životného prostredia Jána Budaja potrebuje Slovensko skôr vodozádržné opatrenia, výstavbu nádrže Tichý potok plánuje zrušiť

Foto tasr
Dátum 11.07.2020

BRATISLAVA 11. júla (TASR/extraplus.sk) - Na Slovensku sú potrebné vodozádržné opatrenia a nie veľké drahé betónové vodné nádrže. Povedal to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Tento týždeň odpovedal v parlamente na otázku, týkajúcu sa výstavby vodného diela Tichý potok. Plán výstavby Tichého potoka sa vláda zaviazala zrušiť vo svojom programovom vyhlásení.

Budaj podotkol, že výstavba vodného diela sa nikdy nemohla zrušiť, keďže ani nikdy v skutočnosti nezačala. V programovom vyhlásení vlády sa spomína zrušenie plánov tejto výstavby. Plánovaná investícia by mala rizikový vplyv na životné prostredie a na štátne investície. "Vnucuje sa otázka, koľko verejných financií sa minulo na opakované vypracovanie projektov a posudzovania," poznamenal minister. Údaje z roku 2010 hovoria, že investícia mala dosiahnuť výšku 332 miliónov eur. Budaj si myslí, že v súčasnosti by bola suma iná.

Výstavbe predchádzali plány ešte z 50. rokov 20. storočia. Plán výstavby Tichého potoka sa obnovil v roku 2003, keď kompetentní tvrdili, že ide o postavenie veľkokapacitného zdroja pitnej vody. V tom čase sa predpokladalo, že súčasná vodná nádrž Starina na východe Slovenska skolabuje do roku 2020 a krajské mestá Košice a Prešov tak nebudú mať pitnú vodu. "Tieto odhady robili tí, ktorí chceli stavať vodné dielo. Pre nich to bola zaujímavá investícia. Medzičasom nenastalo zvýšenie spotreby pitnej vody, ale, naopak, klesla jej spotreba," tvrdí Budaj. Dodal, že v roku 2012 vodohospodárom vypršalo stanovisko k výstavbe a Tichý potok sa tak stavať nezačal.

Šéf envirorezortu uviedol, že minulý rok Vodohospodárska výstavba obnovila svoje snahy nájsť si pracovisko v okolí Tichého potoka. Odôvodnila to tým, že nejde o zvyšovanie množstva pitnej vody, ale že formou priehrady chce okolie adaptovať na zmeny klímy. "Táto téza je neopodstatnená, lebo gigantické priehrady nie sú dobrou odpoveďou na zadržiavanie vody v krajine," povedal.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.