BUDAJ: STRANY ORGANIZUJÚ REFERENDÁ KVÔLI REKLAME ZADARMO

Východisko z aktuálnej politickej krízy Budaj nevidí v skracovaní volebného obdobia, ale v hľadaní ciest k dokončeniu rozbehnutých projektov a reforiem v priebehu posledného roka do riadnych parlamentných volieb. 

Foto SITA/JANA BIROŠOVÁ
Dátum 14.01.2023

Politické strany na Slovensku väčšinou organizujú referendá preto, aby si za štátne peniaze urobili reklamu. Aj preto býva účasť voličov na referendách taká nízka. V TASR TV to povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Najmä ak sú, ako dnes, v dohľade parlamentné voľby, strany podľa neho nedokážu odolať pokušeniu dostať týmto spôsobom veľmi jednoducho svoju agendu medzi ľudí a mobilizovať tak voličov. „Všetky naše referendá okrem jedného boli zatiaľ neúspešné,“pripomenul. 

Budaj nesúhlasí s tým, že Slovensko nemá legislatívne nástroje na dosiahnutie predčasných volieb, ak by boli potrebné. „Toto podľa mňa dokáže vyriešiť zastupiteľská demokracia. Nie je pravda, že by Slovenská republika mala demokratickú núdzu a poslanci by nevedeli ukončiť volebné obdobie,“ povedal.

Východisko z aktuálnej politickej krízy Budaj nevidí v skracovaní volebného obdobia, ale v hľadaní ciest k dokončeniu rozbehnutých projektov a reforiem v priebehu posledného roka do riadnych parlamentných volieb. „Žiaľ, osobný konflikt, ktorý prerástol do politického konfliktu nám nakoniec priviedol vládu do demisie. Jediné rozumné riešenie je ísť ďalej. Ak by boli zajtra predčasné voľby, ako pôjde Slovensko pozajtra ďalej?,“ pýta sa. Dodal, že „demokrati“ v posledných dvadsiatich rokoch pravidelne rozbiehajú významné reformy, ktoré automaticky vyvolávajú v spoločnosti protitlak. „Klesajú percentá a v demokratickej partii sa začnú objavovať hlasy, aby sme prebehli na druhú stranu a vzdali sa nepríjemných reforiem,“ povedal s tým, že predčasné voľby ešte nikdy nepriniesli „demokratickému“ táboru politický prospech.

Podľa Budaja je logické, že sa podporu pre nový vládny kabinet snaží v parlamente získať premiér aktuálnej dočasnej vlády. „Je to najprirodzenejšie, Eduard Heger je poverený riadiť vládu, ktorá je v demisii, je z najväčšieho poslaneckého klubu a Demokratická platforma, ktorá z tohto klubu odišla, tak isto vyjadruje podporu, aby Eduard Heger obnovil vládu,“ tvrdí Budaj.

Za schodnú cestu by považoval transparentnú dohodu s SaS o tolerancii menšinovej koalície a vymenovanie obnovenej vlády na pôvodnom základe. „Ak by Eduard Heger nenazbieral podporu viac ako 76 poslancov, bolo by zrejme na prezidentke, ako sa rozhodne. Či nechá do nejakého termínu vládu v demisii alebo sa rozhodne vytvoriť nejaký vlastný kabinet,“konštatoval Budaj.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.