BUDE BLANÁR PODPREDSEDOM PARLAMENTU?

Poslanci Národnej rady SR budú počas druhého rokovacieho dňa 16. schôdze voliť nového podpredsedu parlamentu. Pozíciu si vzhľadom na výsledky parlamentných volieb nárokuje strana Smer - sociálna demokracia.

Foto TASR
Dátum 21.10.2020

BRATISLAVA 21. októbra (SITA/extraplus.sk) - Poslanci Národnej rady SR (NR SR) budú počas druhého rokovacieho dňa 16. schôdze voliť nového podpredsedu parlamentu. Pozíciu si vzhľadom na výsledky parlamentných volieb nárokuje strana Smer - sociálna demokracia (Smer-SD), z ktorej terajší podpredseda Peter Pellegrini (nezaradený) odišiel. Najsilnejšia opozičná strana navrhla na tento post svojho podpredsedu Juraja Blanára. O tom, či poslanci Blanára v hlasovaní podporia, budú ešte rokovať jednotlivé poslanecké kluby.

Členovia zákonodarného orgánu dnes majú taktiež v opakovanej voľbe zvoliť druhého podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Na septembrovej parlamentnej schôdzi sa im totiž namiesto dvoch podpredsedov NKÚ podarilo zvoliť iba jedného, a to Ľubomíra Andrassyho. Do druhého kola postúpili na základe počtu hlasov Igor Šulaj a Ivan Kuhn.

Na poslancov čaká aj voľba kandidátov na členov disciplinárnych senátov. Vyplýva to zo žiadosti predsedu Súdnej rady SR z 24. augusta, na základe ktorej má NR SR navrhnúť Súdnej rade SR dvoch kandidátov na členov disciplinárnych senátov, a to dve iné osoby ako sudca. O túto funkciu sa uchádzajú advokátka Jitka Hasíková a advokát Anton Slamka. Oboch kandidátov odobril na svojom rokovaní 20. októbra aj ústavnoprávny výbor NR SR.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.