BUKOVSZKY: RÓMOVIA SÚ NEODDELITEĽNOU SÚČASŤOU NAŠEJ SPOLOČNOSTI

Splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky povedal, že sám sa zo svojej pozície snaží vytvárať podmienky pre sociálnu inklúziu aj pre zachovanie etnickej identity, rozvoj jazyka či kultúrnych hodnôt Rómov.

Foto TASR/AP
Dátum 08.04.2021

Medzinárodný deň Rómov je príležitosťou pripomenúť si, že Rómovia sú integrálnou súčasťou spoločnosti. Uviedol to splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky s tým, že sám sa zo svojej pozície snaží vytvárať podmienky pre sociálnu inklúziu aj pre zachovanie etnickej identity, rozvoj jazyka či kultúrnych hodnôt Rómov. Informoval o tom vedúci sekretariátu Úradu splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny Zoltán Kovács.

Ako ďalej Bukovszky priblížil, od apríla 2020 zabezpečili napríklad na stránke korona.gov.sk aktuálne informácie v rómskom jazyku. Pripravili tiež letáky či krátke videá v rómskom jazyku ku sčítaniu obyvateľstva a pokračovali aj prekladmi zákonov. „Smelo môžem vyhlásiť, že pre zviditeľnenie rómskeho jazyka bol minulý rok dôležitým medzníkom,“ zdôraznil.

Spoločnosť si dnes pripomína Medzinárodný deň Rómov, ktorý bol ustanovený na počesť prvého celosvetového stretnutia Rómov. Uskutočnilo sa vo Veľkej Británii v roku 1971. Účastníci stretnutia vtedy požiadali svetovú verejnosť, aby akceptovala ich vlastné pomenovanie Róm/Rómovia a dohodli sa tiež na symboloch, ktoré by ich budú reprezentovať vo svete.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.