ČAKÁ AMERIKU INAUGURÁCIA ALEBO OBČIANSKA VOJNA?

Už o pár hodín zasadne Joe Biden do čela Spojených štátov amerických. V hlavnom meste USA sa nachádza štyrikrát viac vojakov ako v Iraku či Afganistane. Ulice sú zatarasené ostnatými plotmi a betónovými barikádami. 

Foto SITA/AP
Dátum 20.01.2021

Už v stredu 20.1.2021 sa koná inaugurácia nového amerického prezidenta Joea Bidena. Táto inaugurácia bude úplne iná doterajšie. Prezident Donald Trump odmieta účasť, čím poruší zvyk trvajúci niekoľko desaťročí. Kvôli predchádzajúcim konfliktom, ktoré vznikli v okolí Kapitolu bude aj dav prihliadajúci na inauguráciu oveľa menší. Miesto tradičného veľkého davu sa zúži na malé stretnutie pozvaných hostí. 

Menšie stretnutie bolo avízované už dávnejšie, a to najmä kvôli pretrvávajúcej pandémii koronavírusu. 

Najväčšiu zmenu je však možné pozorovať už niekoľko dní najmä v okolí Kapitolu. O bezpečnosť inaugurácie sa má starať viac ako 25-tisíc príslušníkov Národnej gardy, ktorí už hliadkujú v hlavnom meste USA Washington D.C. Je to viac ako štvornásobok vojakov v Iraku a Afganistane. Aktívni budú aj príslušníci iných ozbrojených zložiek, vrátane agentov tajných služieb.

Bývalý riaditeľ FBI James Comey sa obáva a varoval pred hrozbou násilia počas inaugurácie. Situácia v Spojených štátoch nevyzerá tak, že by sa pripravovali na slávnostný moment, ale skôr na občiansku vojnu. 

Washington D.C. obkolopujú ostnaté ploty i betónove barikády. Budovu Kapitolu, ako aj budovy všetkých hlavných miest v 50 štátoch zabedňujú proti prípadným útokom. 

 

Tento článok je obsahom pre predplatiteľov.

 

Pridajte sa k predplatiteľom

Ste predplatiteľom?

Prihláste sa

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.