ČAPUTOVÁ: DEMOKRACIA STOJÍ NA VYVAŽOVANÍ PRÁV A SLOBÔD JEDNOTLIVCOV A SKUPÍN

Prezidentka Zuzana Čaputová: Nenávisť, ktorá dlho bujnela na internete, prešla do reálneho sveta. Jej terčom sú dokonca aj ľudia, ktorí pomáhajú chorým a v prvej línii na pokraji vlastných síl bojujú proti nákaze.

Foto SITA/ĽUDOVÍT VANIHER
Dátum 17.11.2021

Zápas o podobu demokracie nezažíva Slovensko po prvý raz. Opäť potrebujeme, aby časť spoločnosti, ktorá si ctí hodnoty demokracie, zabrala. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová v príhovore na udeľovaní cien Biela vrana 2021.
      
Biele vrany napĺňajú obsahom pojem občianskej spoločnosti a nesú odkaz víťazstva nezištnosti nad sebectvom. Keď sa však podľa Čaputovej teraz pozrú ľudia na Slovensko, môžu mať dojem, že nie pravda a láska, ale lož a nenávisť majú navrch. "Nenávisť, ktorá dlho bujnela na internete, prešla do reálneho sveta. Jej terčom sú dokonca aj ľudia, ktorí pomáhajú chorým a v prvej línii na pokraji vlastných síl bojujú proti nákaze," podotkla. Zo Dňa boja za slobodu a demokraciu si mnohí vytrhli len právo na bezhraničnú slobodu, právo šíriť klamstvo, právo uraziť kohokoľvek a ohrozovať ostatných, tvrdí Čaputová. Konštatuje, že súčasťou slobody je aj zodpovednosť za to, ako s ňou ľudia zaobchádzajú. Súčasťou sú aj hranice, ktoré určujú, kedy naša sloboda začína obmedzovať slobody a práva iných. "Práve na týchto základoch stojí demokracia – ako systém, ktorý vyvažuje práva a slobody jednotlivcov či skupín a vytvára jasné pravidlá, ktoré nám umožňujú zladiť naše rozmanité, ba niekedy až protichodné potreby a záujmy. Aby sme dokázali diskutovať a dohodnúť sa. Aby sme spolu dokázali žiť," hovorí hlava štátu.
      
Protipóly slušnosti a nenávisť podľa Čaputovej úzko súvisia s polaritou demokracia - totalita. Poukazuje, že totalita vždy stavia na nenávisti a demokracia sa nikdy nezaobíde bez slušnosti.  "Napriek tomu, že žijeme ťažkú dobu, sa na Slovensku v otázkach uplatňovania práva a spravodlivosti predsa len veľa zmenilo," poznamenala. Dodala, že Biele vrany už dnes nehľadáme iba v komunitách alebo občianskej spoločnosti, vieme ich nájsť aj v inštitúciách, samosprávach vo verejnej aj štátnej správe. "Keď sa nechceme nechať prekričať hlasom nenávisti, potrebujeme sa počuť, počúvať a vedieť, že sme. Potrebujeme vás, Biele vrany – tie ocenené, ale aj množstvo nenápadných hrdinov a hrdiniek, prejavujúcich svoju nezištnosť a statočnosť v každodennom živote," povedala hlava štátu. Dodala, aby oživovali nádej, že kúsok bielej vrany má v sebe každý človek.       Ocenenie Biela vrana sa udeľuje ľuďom, ktorí konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu a ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.