ČAPUTOVÁ A LIPŠIC CHCÚ REVÍZIU ÚSTAVY SR

Politická strana Práca slovenského národa (PSN) vyzvala Jána Cupera na zhodnotenie možného vývoja na Slovensku v súvislosti s prípadnými zásahmi do základného dokumentu štátu

Foto Martin Baumann/TASR
Dátum 04.07.2019

Po menšinovom politikovi Zsoltovi Simonovi, ktorý pred mesiacom prišiel s návrhom zmeny Preambuly Ústavy SR „My národ slovenský“ na „občania slovenskí“ mieni do základného dokumentu Slovenskej republiky zasiahnuť aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Pridáva sa k nej aj ex-politik Daniel Lipšic, ktorý vo svojom vyhlásení zachádza úplne cez čiaru. „Je veľa mechanizmov vo svete a treba o tom diskutovať, možností je niekoľko, napríklad vytvorenie úplne novej ústavy ratifikovanej v referende“ povedal Lipšic. 

Z prezidentky moderátorka

Zuzana Čaputová si vie predstaviť, že by revízia ústavy mohla byť súčasťou jej agendy. „Je to veľmi pravdepodobné. Mám za sebou prvé stretnutia so zástupcami nášho justičného stavu alebo právnických profesií a zatiaľ sa to stretlo s veľkým záujmom,” priblížila. Zdôraznila však, že je to citlivá vec. „Otvoriť ústavu je vždy veľká výzva, môže sa to posunúť aj negatívnym, nielen pozitívnym smerom. Ale keby sa to podarilo, možno z mojej strany iba moderovať, odbornú debatu o tom, ktoré veci ešte potrebujeme vyčíriť z hľadiska interpretácie a dostať tam inštitúty, ktoré by zabránili ľahkej zmene ústavy, toto by mohlo byť zaujímavé,” uzavrela s tým, že na to musí nadväzovať získanie politickej podpory.

Liberálne hrozby

Náš mesačník Extra plus už minulý mesiac upozorňoval na hrozby liberálnych politikov, ktorí nemajú vzťah k slovenskej štátnosti, či Ústave SR. V tejto súvislosti politická strana Práca slovenského národa (PSN, www.psn.sk) prostredníctvom nášho magazínu vyzvala Jána Cupera, ktorého považuje za odborníka na ústavné právo a Ústavu SR na zhodnotenie ústavného stavu a na zhodnotenie možného vývoja v SR. 

PSN totiž ostala znepokojená vyhlásením predsedu strany Maďarské fórum Zsolta Simona v súvislosti so zmenou preambuly Ústavy SR „My národ slovenský“ na „občania slovenskí“. PSN má ako jediná vo svojom programe ukotvenú územnú celistvosť a nedotknuteľnosť hraníc SR, ktorú Ján Cuper zastával počas dlhoročného pôsobenia v NR SR. 

 

ZMENA ÚSTAVY SR NA POČKANIE

Do Ústavy SR od jej vzniku zasiahli politici už sedemnásťkrát. Považujete za štandardné robiť ústavné zmeny na počkanie?

V USA, kde ústavná tradícia platí 240 rokov, boli snahy niekoľkokrát výraznejším spôsobom zasiahnuť do Ústavy USA. Vo filozofickej rovine sa viedli diskusie, či sa živí súčasníci majú riadiť ideálmi mŕtvych (tvorcov ústavy). Nakoniec vždy zvíťazila zdravá filozofická myšlienka, že živí majú ctiť tradície mŕtvych, pretože časopriestorové teórie hovoria jasne, že existuje len minulosť a budúcnosť. Prítomnosť je len nepatrný okamih medzi minulosťou a budúcnosťou. Ústava SR tvorí veľmi dobrý filozofický i právny základ, založený na tradícii, ale živí bezbrehí liberáli sú večne nespokojní s tradičným chápaním slovenskej ústavnosti.

Nie je to nebezpečné?

Samozrejme, že je, pretože ide o účelové zasahovanie do základného dokumentu štátu. Stačí sa pozrieť do Francúzska, kde sa ústava menila počas 19. a 20. storočia podľa zmien režimu, kde prevládala liberálna tradícia a dnes vidíme, kam to Francúzsko doviedlo – k islamizácii. Rozložilo to celú spoločnosť, ako aj politický systém. Na Slovensku sa deje to isté. Každá generácia, ktorá pokračuje v liberálnej slniečkarskej revolúcii, mení Ústavu SR podľa svojich potrieb.

Ktoré zásahy do Ústavy SR považujete za najhrubšie a najvážnejšie?

Posledný, keď si parlament osvojil práva rušiť rozhodnutia prezidenta ohľadom amnestií. Nemôže prísť do NR SR Američanmi vyškolený blázon, takzvaný odborník na ústavné právo, a vymyslenými nezmyslami pod taktovkou hlavného liberálneho kuriča nežnej revolúcie Jána Budaja prinútiť členov parlamentu protiústavne hlasovať. Poslanec Peter Kresák si však neuvedomoval dôsledky bezhraničnej drzosti, proti prirodzeným zákonom, ktoré patria Bohu alebo svetským vladárom a nakoniec zomelú aj jeho. Zdôvodním to tradíciou histórie. V americkej ústave sa nesmie siahať na politický systém. Ten sa za 240 rokov nezmenil. V zásadne bolo prijatých 27 dodatkov, ale tie sa vždy týkali len ľudských práv, ktoré napríklad súviseli s otrokárskymi právami, ale aj právami žien, právami nenarodených detí... Nikto by si nedovolil zasahovať do politického systému USA, v tom je sila akejkoľvek ústavy, aj našej, že sa nemení každý polrok. Na Slovensku to funguje štýlom aký režim, taká zmena ústavy. Ide o čisto politicky účelové zasahovanie, podľa potrieb politických garnitúr, ako efektívnejšie manipulovať s demokraciou. Francúzi si to zdôvodňovali revolučnými potrebami, až sa z tradičného francúzskeho štátu stáva moslimský. Ďalším tvrdým zásahom bola zmena ústavy v súvislosti s priamou voľbou prezidenta. Tretím veľmi vážnym zásahom bolo zrušenie zákazu privatizácie strategických podnikov, čím Slovensko prišlo o značné príjmy do štátneho rozpočtu. Zbavilo sa sliepok znášajúcich zlaté vajcia. Vinou Dzurindovej vlády sme prišli o skutočné bohatstvo štátu. Slovnaft a VSŽ boli giganti, ktorí saturovali štátny rozpočet.

CELÝ ROZHOVOR SI MÔŽETE PREČÍTAŤ TU:

https://www.extraplus.sk/clanok/zmena-ustavy-na-pockanie