ČAPUTOVÁ: NAŠE OZBROJENÉ SILY SÚ V SKVELEJ KONDÍCII CHRÁNIŤ ÚZEMNÚ CELISTVOSŤ NÁŠHO ŠTÁTU

Zuzana Čaputová, prezidentka SR: Vojaci a vojačky musia prejsť veľmi náročným výberom a výcvikom, aby v takejto elitnej jednotke mohli vôbec pôsobiť. Má veľmi špecifické určenia, či už je to boj s terorizmom, vyslobodzovanie rukojemníkov alebo iné náročné úlohy na Slovensku i v zahraničí.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 12.11.2021

Sily pre špeciálne operácie Ozbrojených síl (OS) SR sú v skvelej profesionálnej kondícii a sú pripravené plniť svoje poslanie - ochranu občanov a ochranu územnej celistvosti nášho štátu. Prezidentka SR a hlavná veliteľka OS SR Zuzana Čaputová to povedala v piatok po návšteve 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline.

Doplnila, že s príslušníkmi žilinského pluku diskutovala o rôznych podmienkach výkonu služby. "Vojaci a vojačky špeciálnych síl musia spĺňať mimoriadne vysoké kritériá z hľadiska fyzickej aj psychickej odolnosti. Musia prejsť veľmi náročným výberom a výcvikom, aby v takejto elitnej jednotke mohli vôbec pôsobiť. Má veľmi špecifické určenia, či už je to boj s terorizmom, vyslobodzovanie rukojemníkov alebo iné náročné úlohy na Slovensku i v zahraničí," povedala Čaputová.

Hlavná veliteľka OS SR sa v žilinskom pluku poklonila pamiatke dvoch vojakov, ktorí zahynuli v Afganistane. "S náčelníkom Generálneho štábu OS SR Danielom Zmekom a ďalšími generálmi sme sa rozprávali aj o podmienkach výkonu služby v špeciálnych silách. Hovorili sme o nedávnej skúsenosti evakuácie osôb z Afganistanu. Či už slovenských občanov alebo osôb, ktoré s nimi spolupracovali. Vypočula som si zaujímavé príbehy veliteľov, ktorí sa priamo na evakuácii podieľali. Chcem povedať, že sa skláňam pred ich profesionalitou a veľmi pekne im ďakujem za ich službu," zdôraznila Čaputová.

Náčelník Generálneho štábu OS SR podotkol, že prezidentka sa veľmi živo zaujíma o ozbrojené sily a má o nich veľmi dobrý prehľad. "Zaujímala sa o stav naplnenosti, záujem o vstup do špeciálnych síl a spôsob ich prípravy. Ale napríklad aj o poskytovanie psychologickej pomoci a poradenstva pri stresujúci aktivitách, ktoré naši príslušníci majú v rámci ostrého nasadenia. Zaoberala sa otázkami výcviku, infraštruktúry, rozvoja modernizačných projektov pre špeciálne sily, komunikačno-informačných systémov a aj o civilno-vojenskú spoluprácu," uviedol Zmeko.

Veliteľ Síl pre špeciálne operácie OS SR Branislav Benka konkretizoval, že prezidentku zoznámili s činnosťou 5. pluku špeciálneho určenia. "V programe bola dynamická ukážka aj s asistenciou a koordináciou Vzdušných síl OS SR. Následne sme ju zoznámili s našou činnosťou v minulosti, v nedávnej minulosti v priestore operácie Afganistan a aké plány rozvoja Síl pre špeciálne operácie máme do budúcna," uzavrel Benka.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.