ČAPUTOVÁ OBDIVUJE GEJOV, LESBY A TRANSRODOVÝCH ĽUDÍ

Zuzana Čaputová: Gejovia, lesby a transrodoví ľudia sú prirodzenou súčasťou spoločnosti. Patria k pestrosti spoločnosti. Ľudská hodnota sa neodvíja od sexuálnej orientácie, rodu ale od úplne iných kvalít.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 12.07.2021

Hlava štátu Zuzana Čaputová sa zúčastnila takmer hodinovej diskusie Iniciatívy Inakosť na tému LGBTI ľudí a ich rodín. S moderátorkou Barborou Marekovou diskutovala o tom, ako sa im žije na Slovensku. S prezidentkou v Novej Cvernovke diskutovali Zlatica Maarová a Dagmar Horná, ktorých dcéry s partnerkami vychovávajú svoje deti, a Elena Martinčoková, ktorej syn sa v Luxemburgu oženil so svojím priateľom. Zúčastnila aj Pavlína Fichta Čierna, mama transrodového chlapca Johanna (www.inakost.sk/som-johann/). Posledným hosťom bol Waldemar Švábenský, ktorý organizuje na pamiatku svojho transrodového syna festival transrodovej kultúry Svet podľa Gabriela.

Prezidentka diskusii povedala: „Gejovia, lesby a transrodoví ľudia sú prirodzenou súčasťou spoločnosti. Patria k pestrosti spoločnosti. Ľudská hodnota sa neodvíja od sexuálnej orientácie, rodu ale od úplne iných kvalít. Viac sa v mojom živote snažím pozorovať ako posudzovať. Je to téma, ktorá súvisí s ľudskosťou,  láskou k blížnemu, rešpektom a toleranciou sú úplne bazálne  pre môj život. Neviem si predstaviť žiť týmito hodnotami, ak by som o nich hovorila a netolerovala alebo neakceptovala alebo odsudzovala ľudí, ktorí sú gejovia, lesby a transrodoví ľudia“ takto vyznala svoj obdiv ku LGBTI komunite Zuzana Čaputová.

Zároveň Čaputová prezradila, že kolegovia, z ktorých sú mimochodom viacerí gejovia, sú kvalitní ľudia a odborníci. Podľa Čaputovej so svojimi vzťahmi a súkromnými životmi môžu byť príkladom pre mnohých. Priznala, že spolu s nimi sa radí, hľadá cestu a konzultujeme s odborníkmi, ako jej mandát využiť aj pri tejto téme čo najviac v prospech veci. „Rodina. Pre mňa je to láska, bezpečie, domov, moji najbližší, moja podpora a to sú hodnoty, ktoré si viem predstaviť, že napĺňajú aj ľudí rovnakého pohlavia, ktorí sa rozhodnú spolu žiť,“ skonštatovala Čaputová.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.