ČAPUTOVÁ ODCESTOVALA DO BERLÍNA, STRETNE SA S PREZIDENTOM A PREVEZME SI CENU

Prezidentka SR Zuzana Čaputová odcestovala v utorok ráno na pracovnú cestu do Berlína, kde sa stretne s nemeckým náprotivkom Frankom-Walterom Steinmeierom. Popoludní si Čaputová prevezme Schwarzkopfovu európsku cenu.

Foto SITA/AP
Dátum 24.01.2023

Prezidentka SR Zuzana Čaputová odcestovala v utorok ráno na pracovnú cestu do Berlína, kde sa stretne s nemeckým náprotivkom Frankom-Walterom Steinmeierom. Popoludní si Čaputová prevezme Schwarzkopfovu európsku cenu. V sídle nemeckého prezidenta, na zámku Bellevue, by sa mali prezidenti rozprávať o bilaterálnych vzťahoch a spolupráci medzi Slovenskom a Nemeckom aj v kontexte 30. výročia nadviazania vzájomných diplomatických vzťahov.

Pôjde o ich druhé spoločné rokovanie od znovuzvolenia Steinmeiera do funkcie vo februári 2022. "Prezident Steinmeier zároveň otvorí sériu debát o tom, ako demokracie môžu čeliť súčasným výzvam, na ktoré plánuje pravidelne pozývať osobnosti európskeho politického a spoločenského života. Práve prezidentka Zuzana Čaputová bude prvou hostkou tohto diskusného formátu," avizoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Spolu s hlavami oboch štátov budú diskutovať aj viacerí novinári, intelektuáli a odborníci zo Slovenska a Nemecka. Popoludní si prezidentka prevezme Schwarzkopfovu európsku cenu, ktorú Nadácia Schwarzkopf Mladá Európa udeľuje osobnostiam alebo inštitúciám vo verejnom živote, ktorí sú oddaní mierovej, zjednotenej a udržateľnej Európe. Cenu Čaputovej udelili ešte v roku 2021, vzhľadom na pandémiu COVID-19 však odovzdávanie odložili.

Dostala ju za odvahu postaviť sa organizovanému zločinu, za práva menšín a najmä Rómov a za ekologicky udržateľnú budúcnosť. Podľa Schwarzkopfovej nadácie Mladá Európa dáva Čaputová celej Európe nádej, že budúcnosť tolerancie, udržateľnosti a spoločenstva je možná. Na Slovensko sa hlava štátu vráti v utorok večer.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.