ČAPUTOVÁ OMILOSTILA MUŽA ODSÚDENÉHO ZA UŽÍVANIE MARIHUANY, ZEMAN ONKOLOGICKY CHORÉHO ZLODEJA

Muž bol za konzumáciu marihuany odsúdený na desať rokov, polovicu trestu si už odpykal. Prezidentke sa trest nezdal adekvátny vzhľadom na to, že muž s drogou neobchodoval.

Foto tasr
Dátum 19.09.2020

BRATISLAVA 19. septembra (SITA/extraplus.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová odpustila časť trestu 28-ročnému mužovi, ktorý bol dvakrát odsúdený za držanie a konzumáciu marihuany. Informoval o tom hovorca prezidentky SR Martin Strižinec. Muž bol odsúdený na 10 rokov a päť mesiacov odňatia slobody a viac ako polovicu trestu si už odpykal. Hlava štátu pri posudzovaní žiadosti o milosť zohľadnila, že odsúdený s návykovou látkou neobchodoval. Pri jej rozhodnutí zavážilo aj to, že muž vykonal dostatočne dlhý trest vzhľadom na spoločenskú nebezpečnosť svojho konania.

Ako uviedol hovorca, odsúdený môže po prepustení z výkonu trestu výrazne pomôcť svojej rodine, keďže jeho rodičia trpia ochoreniami vyžadujúcimi si aj hospitalizáciu a jeho sestra je onkologickou pacientkou.

Omilostený muž bol najskôr odsúdený v roku 2014 na podmienečný trest odňatia slobody vo výmere tri roky. Trest bol neskôr premenený na nepodmienečný, pretože v roku 2016 ho opakovane odsúdili za rovnaký trestný čin. Súd mu uložil trest odňatia slobody vo výmere sedem rokov a päť mesiacov. Spolu tak mal byť vo väzení 10 rokov a päť mesiacov.

Vo väzení je už viac ako päť rokov a jeho hodnotenia z ústavu na výkon trestu odňatia slobody sú pozitívne. Hlava štátu odpustila mužovi z trestu sedem rokov a päť mesiacov jeho nevykonaný zvyšok a zároveň mu odpustila súdom premenený trojročný trest odňatia slobody.

 „Prezidentka Slovenskej republiky sa plne stotožňuje s myšlienkou, že drogovú trestnú činnosť je potrebné prísne postihovať, avšak je potrebné rozlišovať medzi dílermi a konzumentmi, ktorí sú istým spôsobom tiež obeťami obchodu s drogami. Trestný zákon v súčasnej podobe však takéto rozlíšenie nezohľadňuje dostatočne,“uviedol v mene prezidentky Strižinec.

Český prezident Miloš Zeman odpustil dva tresty väzenia mladému mužovi, ktorý sa lieči z onkologického ochorenia. Ide o zvyšok jedného trestu a celý druhý nepodmienečný trest za drobnú majetkovú trestnú činnosť. Informoval o tom v piatok hovorca Hradu Jiří Ovčáček, ktorého citoval webový spravodajský portál Novinky. "Prezident republiky prihliadol na to, že omilostený sa počas svojho pomerne mladého veku dlhodobo lieči zo závažného onkologického ochorenia, pre ktoré mu už súd výkon trestov skôr opakovane prerušil," uviedol Ovčáček.

Muž teraz žije v azylovom dome pre mladých a pracovníčky zariadenia sa k žiadosti o milosť pripojili. Návrh na milosť poslala Zemanovi ministerka spravodlivosti Marie Benešová. Zeman počas svojej funkcie udelil dosiaľ 15 milostí. Zeman už pred prezidentskými voľbami v roku 2013 povedal, že milosti bude dávať len v striktne obmedzenom okruhu humanitárnych prípadov. Ako podmienku si stanovil, že páchateľ nesmie mať na svedomí závažný trestný čin, musí mať závažné zdravotné problémy a zaistené rodinné zázemie. Najkontroverznejšou Zemanovou milosťou zostáva omilostenie doživotne odsúdeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.